Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fresh Film Fest uvede debuty a netuctová díla. Soutěžte o akreditaci!

Kultura

  6:00
Přes 90 celovečerních a krátkých snímků, které nejsou běžně v kinech k vidění, zajímavé filmové osobnosti od nás i ze zahraničí, a řadu doprovodných akcí nabídne program 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest.

Fízlové hajzlové Quentina Dupieuxe budou mít premiéru na festivalu Fresh Film Fest foto: Reprofoto

Přehlídka zaměřená na mladé tvůrce, debuty a studentskou tvorbu proběhne od 17. do 21. září v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Kino 35 - Francouzský institut a také v Café Neustadt, klubu La Loca a v (A)VOID Floating Gallery.

Pozoruhodné dokumenty i premiéry

Festival mimo jiné promítně dokumenty o vlivu digitální revoluce a moderních technologií na práci předních světových tvůrců jako Danny Boyle, David Fincher, Martin Scorsese nebo Lars von Trier, uhrančivé snímky Ruhr a Easy Rider 2012 vlivného a vizionářského amerického režiséra Jamese Benninga nebo vzácný dokument Béla Tarr: Být filmařem o jednom z největších tvůrců naší doby.

Ze snímku Můj bratr Tom

Ze snímku Můj bratr Tom

Na programu budou i distribuční premiéry, například aktuálního dokumentu režiséra Benjamina Tučka Plán nebo bláznivé komedie francouzského režiséra a hudebníka Quentina Dupieuxe (Mr. Oizo) Fízlové, hajzlové se zpěvákem Marilynem Mansonem.

Po stopách filmu Easy Rider

Letošní hlavní sekce Krásné nové světy se snaží zachytit, jak moderní technologie, nová média a vizuální efekty mění film, kino, filmovou řeč, vyprávění i společnost. "Také letos představujeme veřejnosti ne zcela známého tvůrce, jenž stojí mimo hlavní proud, ale jehož tvorba měla nebo má výrazný vliv na řadu dnes již renomovaných kolegů. Je jím americký režisér James Benning," říká dramaturg festivalu Michal Hogenauer. Z Benningovy filmografie budou promítnuty dva snímky: dokument Ruhr plný znepokojivých obrazů z německého Porúří a Easy Rider 2012, přepracování stejnojmenného filmu Dennise Hoppera z roku 1969, kde Benning projíždí Spojenými státy a zachycuje obrazové scenérie původních lokalit. Benningův tvůrčí vztah s režisérem Richardem Linklaterem zachycuje dokument Dvouhra: James Benning a Richard Linklater

Festval nabízí i setkání s hosty, ať už při projekcích či master class, například s Monikou Willi, střihačkou Michaela Hanekeho či dokumentaristy Michaela Glawoggera, s režisérkou Piou Marais, držitelkou Tiger Award z Rotterdamu i zvláštního uznání z Berlinale, švédským zvukovým designerem Janem Alvemarkem, VFX designérem a spoluzakladatelem originálního britského animačního studia Blacknorth, režisérem Domem Rotheroem, který svým pojetím předznamel Blair Witch, s českým producent Tomášem Hrubým nebo se slovenským výtvarníkem Radimem Labudou, vítězem ceny Jindřicha Chalupeckého 2008.

SOUTĚŽ

Pokud chcete získat akreditaci na celý festival, zapojte se do naší soutěž. Autoři prvních čtyř správných odpovědí na následující otázky získají akreditaci na celý Fresh Film Fest.

1. Hlavním tématem letošního ročníku jsou Krásné nové světy. Jakou knihou Aldouse Huyleyho je téma inspirováno (jméno v češtině)?
a, Konec lidstva
b, Konec civilizace
c, Konec člověka

2. Jaký pseudonym používá francouzský režisér snímku Fízlové, hajzlové, který zde bude uveden v premiéře?
a, Mr. Oizo
b, Mr. Uzo
c, Mr. Loyzo

3. Jak se jmenuje sci-fi spoluzakladatele festivalu Sónar, které zde bude letos uvedeno?
a, Vzdálenost
b, Hloubka
c, Délka

Odpovědi posílejte na adresu hedvika.petrzelkova@lidovky.cz do čtvrtka 11. 9. 10.00

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat