Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Frontman Van der Graaf Generator Peter Hammill knihovníkem

Kultura

  17:49
PRAHA - Jednašedesátiletý britský rockový písničkář, zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Peter Hammill je důkazem toho, že dědictví progresivních kapel z první půlky 70. let nemusí být tak jalové, jak by se apologetům nejnovějších trendů mohlo zdát.

Peter Hammill foto: Reprofoto

Vstupenky

Peter Hammill solo, 22. 1. 2010 od 20.00, Velký sál Městské knihovny v Praze. Vstupenky za 490 Kč v prodeji pouze v síti Ticketpro.

Hammillova tvorba je poctivá a riskující. Dokazuje ji i na novém albu Thin Air, se kterým startuje sólové turné. U nás ho představí 22. ledna od osmi hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Po koncertech z předchozích let a letošní pražské zastávce s Van der Graaf Generator je to pro fanoušky další šance jak vidět tohoto muzikanta opět z jiného úhlu. Jeho tvorbu lze nalézt na samostatných albech nebo na nahrávkách s jeho domovskými VdGG. Ta vznikla koncem 60. let a společně třeba s Genesis a King Crimson bývala řazena do art rocku. Hudba VdGG byla dramatická, recenzenti mluvívali o "manickém malströmu" - lví podíl na tom měly Hammillovy kompozice i jeho zpěv.

Ve spíše temných textech se střídala introspekce a velká témata. "Jedním z důvodů byl mohutný zvuk kapely, který si ta velká slova vyžadoval," vzpomíná Hammill na VdGG. "Zároveň mi bylo devatenáct dvacet, vše jsem viděl buď černě, anebo bíle. Dnes už vím, že svět nezměním a barevná škála je pestřejší. Tehdy jsem měl pocit, že velká témata jsou mimo mě, teď cítím, že jsou především uvnitř mě. Dřív pro mě téma bylo něco jako velké filmy promítané na plátno, teď téma vnímám, jako kdybych dělal malé fotografie.

Každá další deska je výzvou
Vrcholem snažení VdGG bylo album Pawn Hearts z roku 1975. O tři roky později se kapela rozešla. Hammill - v té době měl kontě už sedm sólových alb - začal se strojovou pravidelností vydávat desku za deskou. Nebezpečí opakování se bránil střídáním nálad. To samé platí pro koncerty: poprvé v Praze vystoupil sám s kytarou a klavírem, podruhé s kapelou, nyní ho bude doprovázet houslista Stuart Gordon. "Ano, mám-li z něčeho hrůzu, tak je to opakování. Každou další desku beru jako výzvu," říká Hammill. "Zároveň se alby prolíná jednotící linka - můj pohled na hudbu. Bez ohledu na momentální obsazení by muzikantova citlivost měla zůstávat nedotčená.

Hammill v sobě nezapře básníka. Používá bohatý, metaforický jazyk. Vydal i dvě knihy básní, textů a povídek. "Každý z textů by měl vyprávět určitý příběh," říká k obsahu svého zatím posledního, v pořadí celkem čtyřicátého alba This. "Každá písnička by vlastně měla být jako určitý soundtrack a mít i vizuální kvalitu," vysvětluje hudebník, jenž má s filmem praktické zkušenosti - kromě spolupráce s televizí napsal i hudbu k jednomu celovečernímu snímku. "Byla to taková docela temná záležitost, takže mi to sedlo," přiznává Peter Hammill. Jeho vliv přiznávají třeba Johnny Rotten, dříve zpěvák Sex Pistols, či Nick Cave.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat