Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galerie prodlužují výstavy: zájem je o Pištěka i graffiti

Kultura

  14:00
PRAHA - Národní galerie kvůli zájmu návštěvníků prodloužila výstavu tvorby Theodora Pištěka. Galerie hlavního města Prahy zase oznámila prodloužení výstavy graffiti a pouličního umění Městem posedlí.

Theodor Pištěk se svými díly foto: MAFRA - M. Sváček

V Městské knihovně budou díla českých i mezinárodních umělců v oboru graffiti a street art vystavena do 27. ledna. Jednu z největších evropských přehlídek tohoto druhu umění zhlédlo od jejího zahájení v říjnu loňského roku téměř 20 tisíc lidí, sdělila mluvčí galerie Michaela Moučková.

Díla nejvýraznějších osobností světové graffiti scény vznikla speciálně pro pražskou výstavu. Každý z autorů na výstavě zastoupený se vyjadřuje jinak, spojuje je ale město, které je pro ně inspirací i výstavní síní zároveň.

Horfe. Z výstavy Městem posedlí

Horfe. Z výstavy Městem posedlí

Poslední komentovaná prohlídka výstavy, kterou povede její kurátor Radek Wohlmuth, se uskuteční 18. ledna.

Za Theodorem Pištěkem do 20. ledna

Národní galerie prodloužila retrospektivní výstavu malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka ve Veletržním paláci v Praze do 20. ledna. Od jejího zahájení na konci loňského září si více než stovku děl prohlédlo přes 15 tisíc lidí. 

Expozice nazvaná Ecce homo zahrnuje všechna důležitá období v umělcově životě. Jsou zde legendární fotorealistické obrazy ze závodních okruhů, inspirované světem rychlých aut, nechybí ale ani abstrahující objekty ze 60. let, různě řezané a deformované části motorů a chladičů. Kromě maleb a kreseb jsou k vidění i čtyři velké prostorové instalace, vytvořené Pištěkem přímo pro daný prostor.

Theodor Pištěk oslavil vloni 25. října osmdesáté narozeniny. Proslavil se především jako kostýmní výtvarník - s režisérem Františkem Vláčilem spolupracoval na filmech Údolí včel či Markéta Lazarová, s Milošem Formanem na Valmontovi nebo Amadeovi, za něhož získal Oscara za kostýmy. Do roku 1973 byl také československým reprezentantem v automobilových závodech.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!