Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galeristka brání pravost kreseb 'malíře hrůzy'

Kultura

  11:30
PRAHA - Kresby slavného britského malíře Francise Bacona, které budou od tohoto týdne vystaveny v Praze, jsou zaručeně pravé, tvrdí galeristka Monika Burian. Ozývají se ale i zpochybňující hlasy.

Jedna z kreseb Francise Bacona foto: francisbacon.cz

Kolekce kreseb britského malíře Francise Bacona z italské sbírky je zcela autentická a byla vystavena už za umělcova života, říká galeristka Monika Burian, která kresby slavného malíře přiveze do Prahy. Tento týden je představí ve svých výstavních prostorách v Praze Galerie Středočeského kraje (GASK). Některá zahraniční média a historikové umění ale uvádějí, že díla se objevila až po umělcově smrti v roce 1992, a o pravosti kolekce pochybují.

"Mimo jiné proto, že sám Bacon vždy trval na tom, že nekreslí a žádné jiné srovnatelné kresby od něj neznáme," uvedl Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art&Antiques. Na pražské výstavě má být část z 600 velkoformátových kreseb, které pocházejí ze sbírky Cristiana Lovatelliho Ravarina, italského společníka Francise Bacona z posledních let jeho života.

Galeristka: Pochybnosti nejsou

"Pochybnosti o pravosti děl nejsou, pokud by je někdo vyslovoval, vystavuje se právním postihům," řekla ČTK Monika Burian. Doplnila, že kresby byly úspěšně vystaveny například v Benátkách či Londýně, poprvé již v roce 1988 v Boloni. Výstavy se však konají spíše v menších soukromých galeriích, nikoli ve významných, popřípadě státních a veřejných institucích.

Aukční rekordman Francis Bacon

Britský malíř Francis Bacon (1909 – 1992) bývá někdy vzpomínán jako "malíř hrůzy, strachu a křiku". Expresivní obrazy Francise Bacona jsou typické deformacemi lidských těl a obličejů.

Před válkou žil v Londýně, Berlíně a Paříži. Začal tvořit už ve 20. letech, většinu děl však tehdy zničil. Po druhé světové válce se dostal do podvědomí veřejnosti nejenom svými díly, ale také bohémským životem, který vedl. 

V současnosti se za jeho díla platí astronomické částky. V roce 2008 byla malba Triptych, 1976 prodána aukční síní Sotheby's za 86,3 milionu dolarů, a stala se tak tehdy nejdražším dílem poválečného a současného umění. Rekord byl překonán teprve minulý týden, když se obraz Marka Rothka vydražil za 86,88 milionu dolarů.

Otázkou, zda jde v případě Baconových kreseb o originály, či padělky, se v letech 2003 a 2004 zabýval italský soud. V rozsudku, který citoval loni v prosinci časopis The Art Newspaper, se uvádí, že "nikdo nesmí prohlašovat, že kresby Francise Bacona v majetku Cristiana Ravarina jsou padělky"; soud ale zároveň neuvedl, že díla jsou autentická.

Rozhodující mělo být svědectví grafologa, který prohlásil signatury na kresbách za pravé, byť s dovětkem, že s "největší pravděpodobností byly podepsány pod vlivem alkoholu". S rozhodnutím soudu se však neztotožňuje nadace spravující Baconovu pozůstalost - kresby by podle ní měly být uváděny nikoliv jako originály, ale jako díla připsaná.

Obava ze soudních žalob

Majitel kreseb díla vystavuje, plánuje je představit kromě Prahy také třeba v Bogotě, Sao Paulu či Tchaj-peji. Kresby ale také prodává, již před zmíněným rokem 2004 se prodalo 150 kreseb. Otázkou pravosti Ravarinových kreseb se měl v lednu zabývat odborný seminář v londýnském Courtauldově institutu. Na poslední chvíli byl však zrušen kvůli obavám, že případné negativní vyznění semináře by institut vystavilo riziku soudních žalob ze strany majitelů kreseb.

Monika Burian provozuje v Praze Galerii Vernon, v poslední době připravovala například výstavu několika obrazů a kreseb Amedea Modiglianiho v Obecním domě.

Falešný Modigliani?

Originál, nebo podvrh? Marevna (vlevo) na pražské Modiglianiho výstavě v Obecním domě.

Internetový žurnál The Art Newspaper zpochybnil pravost Modiglianiho portrétu ruské kubistky Marevny, který byl vystaven také v Praze. Na výstavě s titulem Pařížská škola (1905–1932) ve Státním Puškinově muzeu v Moskvě byl mezi jinými díly vystaven i portrét malířky známé pod přezdívkou Marevna, který měl v roce 1919 vytvořit Amedeo Modigliani (1884–1920). Obraz, vlastněný soukromou osobou, je však podle tvrzení některých osob falzifikátem. Nejmenovaný ruský sběratel listu The Art Newspaper sdělil, že v roce 2006 uvažoval o koupi Modiglianiho portrétu Marevny. Nechal ho proto podrobit chemickotechnologické analýze ve Švýcarsku. Z výsledků analýzy vyplynulo, že na obraze jsou použity syntetické barvy, jež byly používány až po roce 1940. Pochybnosti má i Natalia Kurnikova, galeristka a organizátorka Marevniny výstavy ve Státní Treťjakovské galerii v roce 2003. „Vůbec nevypadá jako Marevna,“ řekla. „To se Modiglianimu nestávalo. V jeho portrétech lze vždy nalézt nějakou podobu s portrétovanou osobou. To zde však úplně chybí. Současně také v Marevniných vzpomínkách nenajdeme ani zmínku o tom, že by ji Modigliani maloval.“ Christian Parisot, ředitel Modiglianiho institutu v Římě, který je zodpovědný za autentifikaci malířových děl, ale podobné úvahy odmítá. Dokládá to písemným prohlášením Marevny i výsledky vlastních testů pravosti.

S ředitelkou GASK Janou Šorfovou pojí galeristku Moniku Burian kauza volby nového šéfa této instituce - Šorfová se o místo ucházela s prací, která obsahovala pasáže totožné s textem, s nímž Burian soutěžila předtím o místo ředitelky Národní galerie v Praze.

Zřizovatel GASK ji ve funkci i přesto podržel, hejtman David Rath se spokojil s vysvětlením, že na koncepci řízení galerie pracovaly společně - nemůže jít tedy podle něj o plagiátorsku práci. Napětí v galerii, která se stávala prestižní tuzemskou institucí, po nástupu Šorfové vyústilo v hromadnou výpověď všech kurátorů.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!