Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grammy za píseň roku získal Gambino, historicky první rapper, za píseň o diskriminaci Afroameričanů v USA

Kultura

  7:24aktualizováno  11:00
Los Angeles - Nejvíce cen Grammy - po čtyřech - dostali v posledním ročníku těchto prestižních ocenění rapper Childish Gambino a countryová zpěvačka Kacey Musgravesová, která mimo jiné získala cenu pro album roku za desku Golden Hour. Jako píseň roku a nahrávku roku vybrala americká hudební akademie skladbu This Is America, k níž Childish Gambino natočil drsné video karikující lhostejnost k násilí.

Americký hudebník Childish Gambino se stal prvním rapperem, který získal Grammy za nahrávku roku. foto: AP Photo

Grammy pro objev roku má třiadvacetiletá britská zpěvačka kosovského původu Dua Lipa. Ceny byly vyhlášeny v noci na pondělí v Los Angeles.

Americký hudebník Childish Gambino, vlastním jménem Donald Glover (35), se stal prvním rapperem, který získal Grammy za nahrávku roku. Další ceny dostal za píseň This Is America v kategorii píseň roku, nejlepší rapový výkon spojený se zpěvem a nejlepší videoklip. Právě videoklipem, který začíná zinscenovanou popravou kytaristy a pokračuje tancem prokládaným opět střelbou, vyvolal Glover kontroverzní reakce.

Favoritem letošního rozdílení Grammy byl kalifornský rapper Kendrick Lamar, který měl nejvíc nominací, ale z osmi nakonec proměnil pouze jednu, za nejlepší rapový výkon. Gambino ani Lamar na udílení cen nepřišli, což bylo pravděpodobně reakcí na zklamání z minulých let, kdy společensky kritičtí rapoví umělci pravidelně prohrávali s popovými a R&B zpěváky.

Jednu z cen získal i hudební skladatel Ludwig Goransson za píseň roku This is...
Zpěvačka Joy Villa vzbudila rozruch na 61.ročníku Grammy se svými šaty "Build...

Kromě provokativního rapu triumfovaly na letošním slavnostním večeru Grammy také ženy. Národní akademie hudebního umění a věd tak podle komentátorů odpověděla na kritiky z minulých ročníků ohledně malého zastoupení interpretek mezi nominovanými umělci. Musgravesová byla kromě alba roku oceněna rovněž za nejlepší countryové album a nejlepší píseň a nejlepší sólové vystoupení v žánru country. Tři ceny Grammy si odnesly i zpěvačky Lady Gaga a Brandie Carlileová.

Lady Gaga má již devět cen Grammy

Dvaatřicetiletá Lady Gaga tak má nyní na kontě už devět cen Grammy. Jako spoluautorka písně Shallow z filmu Zrodila se hvězda, která je nominována i na Oscara a za niž už letos dostala Zlatý glóbus, získala Lady Gaga Grammy v kategorii nejlepší píseň pro vizuální média. Se stejnou písní bodovala i v kategorii nejlepší popový duet (s Bradleym Cooperem) a nejlepší popový sólový výkon s písní Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?).

Zatím tři Grammy byly na pondělním galavečeru v Los Angeles vyhlášeny i pro...

Posmrtně ocenila hudební akademie zpěváka Chrise Cornella, který spáchal sebevraždu v roce 2017 ve věku 52 let. Cenu za nejlepší rockový výkon za píseň When Bad Does Good převzali jeho syn a dcera. I v předchozích dvou ročnících dostali v této kategorii Grammy interpreti posmrtně: loni Leonard Cohen a předloni David Bowie.

Letošní 61. ročník Grammy zahájila moderátorka večera, zpěvačka Alicia Keysová, patnáctinásobná držitelka Grammy, která si hned na úvod přivedla na pódium i bývalou první dámu Spojených států Michelle Obamovou. Ta v krátkém, feministicky laděném rozhovoru se zpěvačkami Lady Gaga a Jennifer Lopezovou a herečkou Jadou Pinkettovou Smithovou vyzdvihla, jak důležitou roli hraje hudba při podpoře rozmanitosti. „Hudba nám ukazuje, že každý příběh, každý hlas je důležitý,“ řekla.

Šestadvacetiletá rapperka Belcalis Marlenisová Almánzarová, známá pod pseudonymem Cardi B, se do historie Grammy zapsala jako první žena, která získala Grammy za nejlepší rapové album, za desku Invasion of Privacy. Nejlepším rockovým albem se stala deska From the Fires americké kapely Greta Van Fleet. Cenu za nejlepší album alternativní hudby dostal od hudební akademie osmačtyřicetiletý hudebník Beck za desku Colors.

Svou první Grammy získala zpěvačka Ariana Grandeová (25), která zvítězila v kategorii nejlepší popové vokální album s deskou Sweetener. Mezi vítězi byl letos opět i americký exprezident Jimmy Carter (94), který dostal už potřetí cenu v kategorii nejlepší mluvené slovo, tentokrát za audioverzi své knihy Faith — A Journey for All (Víra - Cesta pro všechny).

Žijícím rekordmanem v historii cen Grammy se stal pětaosmdesátiletý hudebník, producent a skladatel Quincy Jones, jenž letos obdržel svou 28. Grammy, tentokrát za nejlepší hudební film (dokument o něm nazvaný Quincy). Nejvíce Grammy (31) má britský dirigent maďarského původu Georg Solti (1912-1997).

Přehled vítězů v hlavních kategoriích

 • Album roku: Kacey Musgravesová - Golden Hour
 • Nahrávka roku: Childish Gambino - This Is America
 • Píseň roku: Childish Gambino - This Is America
 • Objev roku: Dua Lipa
 • Nejlepší popové vokální album: Ariana Grandeová - Sweetener
 • Nejlepší popový sólový výkon: Lady Gaga - Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)
 • Nejlepší popový duet: Lady Gaga a Bradley Cooper - Shallow
 • Nejlepší rockové album: Greta Van Fleet - From the Fires
 • Nejlepší album současné městské hudby: The Carters - Everything Is Love
 • Nejlepší country album: Kacey Musgravesová - Golden Hour
 • Nejlepší album alternativní hudby: Beck - Colors
 • Nejlepší rapové album: Cardi B - Invasion of Privacy
 • Nejlepší R&B album: H.E.R. - H.E.R.
 • Nejlepší rocková píseň: St. Vincent - Masseduction
 • Nejlepší rockový výkon: Chris Cornell - When Bad Does Good
 • Nejlepší videoklip: Childish Gambino - This Is America
Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...