Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gunman: Penn kontra Bardem v thrilleru s humanistickým poselstvím

Kultura

  6:00
Režisér Pierre Morel objevil v muži mnoha kvalit Seanu Pennovi akčního hrdinu. Nemuselo to být, ale vydržet se to nakonec dá. Třeba díky Javieru Bardemovi, kterému jeho záporná role sedne o poznání lépe.

Jdou po něm. Sean Penn jako Jim Terrier, muž, který ví příliš mnoho. foto: Bontonfilm

Cenu za celoživotní dílo už americký herec Sean Penn dostal v roce 2003, kdy mu bylo 43 let (na filmovém festivalu v San Sebastiánu), vlastně tedy nemá co ztratit. To ale zřejmě nebyl jediný důvod, proč přijal nabídku hrát v příběhu, jehož varianty kdysi vzrušovaly zejména evropské tvůrce a publikum. Gunman: Muž na odstřel vznikl podle knihy francouzského autora Jeana-Patricka Manchetta, autora předloh krimifilmů s Alainem Delonem, mimo jiné snímku Tři muži na zabití z roku 1980. Ze stejného soudku, i když z jiné tvůrčí dílny je slavný Profesionál (1981) s JeanemPaulem Belmondem. Gunman je pokusem zjistit, zda může velmi podobné schéma fungovat i nyní.

Hrdinou filmu je dokonale vycvičený americký voják Jim Terrier, kterého před lety najala soukromá bezpečnostní firma působící v Africe. V krutou válkou zmítané, nerostným bohatstvím obdařené i prokleté Demokratické republice Kongo plnil Jim úkoly běžné i méně obvyklé. Také se tam zamiloval do španělské (nebo asi spíš katalánské) humanitární pracovnice Annie. Vypadalo to s nimi nadějně, ale přišel rozkaz, který všechno změnil. Jim musel zlikvidovat místního ministra těžebního průmyslu a vzápětí uprchnout ze země. Annie zanechal v náručí svého nadřízeného Felixe (Javier Bardem), Anniina krajana a ctitele. Nikoho nepřekvapí, že právě Felix byl tím, kdo určil, že atentátníkem bude Jim...

Javier Bardem v roli záporáka.

Po čase Jim znovu pracuje ve stejné africké zemi, už ale ne jako žoldák, nýbrž coby opora humanitární organizace, která pro místní buduje studny. Jednoho dne se Jim a jeho spolupracovníci stanou terčem útoku – a není pochyb o tom, že šlo o útok cílený. Jim okamžitě opouští kontinent a přesouvá se do Evropy. Ví, že musí kontaktovat své někdejší parťáky a zjistit, kdo si přeje jeho likvidaci. Opět nepřekvapí, že klíčové bude setkání s Felixem, který se mezitímstal úspěšným byznysmenem, usadil se v Barceloně a s Annie plánují adopci prvního dítěte. Jimův boj o život je o to vyhrocenější, že dalšího nepřítele má ve své vlastní hlavě: životní styl bojovníka mu vynesl nevyléčitelnou poruchu centrální nervové soustavy, která ho čas od času vyřadí z provozu.

Zjevení Seana Penna v tomto akčním projektu je trochu překvapivé, ale má svou logiku – paradoxně především v tom, že Penn patří k tomu druhu herců, kteří jsou zároveň
intelektuály patří k tomu druhu herců, kteří jsou zároveň intelektuály. Činí se i jako příležitostný novinář (přinesl například interview s Raúlem Castrem a Hugem Chávezem) a výrazně se angažuje v humanitárních projektech, ponejvíce na Haiti. Sám Penn teď dokončuje jiný film, v jehož centru je humanitární pomoc spojená s milostným poměrem – odehrává se pro změnu v Libérii a hraje v něm rovněž Javier Bardem.

Snímek Gunman pro Penna nepochybně představoval další příležitost upozornit obecenstvo na světové humanitární krize, na spornou roli Západu v nich a na potřebu neustávat v úsilí o nápravu napáchaného zla. Akční thriller, na jehož scenáristickém doladění se Penn sám podílel, je v konečném vyznění usmiřující humanistickou výzvou. Na rozdíl třeba od zmíněného Profesionála nekončí trpkým konstatováním marnosti boje jedince proti prohnilému systému; v Gunmanovi západní systém (reprezentovaný sympatickým černošským agentem Interpolu) dostává šanci se obrodit a ukázat svou pozitivní sílu.

Špatně vyřezaný svatý

Sean Penn si před natáčením určitě dost zaposiloval, aby dal svému zabijákovi s citlivou duší věrohodné tělo, a jeho herecké kvality mu přece jen nedovolí udělat z postavy úplnou karikaturu. Zejména v romantických pasážích však napravený hříšník Jim Terrier působí jako příslovečný špatně vyřezaný svatý.

Další důkaz svého talentu nicméně podává Javier Bardem, skvostný coby zarostlý mizera v Africe i jako slabošský, úlisný obchodník obklopený luxusem v Katalánsku, stíhaný vinami minulosti i démony přítomnosti. Škoda že tahle postava nenabízí přece jen ještě trochu víc vnitřní logiky. A že Gunman pokračuje i poté, co už se v něm Bardem nevyskytuje.

Poctou oněm filmům, z jejichž úspěchu Gunman vyrůstá, má jistě být automobilový veterán, v němž se Jim Terrier po jistou dobu prohání. Jeho začlenění do příběhu je ovšem právě tak krkolomné jako celá snaha vydávat vyčerpané schéma za stále provozuschopný model.

Gunman: Muž na odstřel

USA, Francie, Španělsko 2015

Režie: Pierre Morel

Hrají: Sean Penn, Javier Bardem, Jasmine Trincová, Idris Elba, Ray Winston

Premiéra 19. 3.

Inovací, která je však spíš k horšímu, je americké přelakování snímku na bedekr po evropských destinacích – i tady jde ale vlastně jen o vzpomínku na minulost. V barcelonské aréně, dějišti klíčové scény, se mohou býčí zápasy odehrávat opravdu už pouze ve filmu. Možná že ten, komu nebude vadit tahle nesrovnalost, dokáže zůstat shovívavý k celému filmu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...