Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hanáková odvolala ředitele Národní galerie. Nerozumí poslání muzea

Kultura

  16:02aktualizováno  19:13
PRAHA - Ministryně kultury Alena Hanáková odvolala ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela. Neprokázal podle ní, že rozumí poslání galerie a není zárukou pro její rozvoj, informovala mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Röselova kvalifikace k vedení nejvýznamnějšího muzea umění v České republice je podle Hanákové velmi omezená. Ekonom Rösel byl ve funkci necelé dva roky, o jeho odchodu se spekulovalo delší dobu.

Ředitel Národní galerie Vladimír Rösel foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Úvahy o jeho odvolání ale zaznívaly spíše před několika měsíci, poslední doba přinesla podle odborníků posun ve fungování Národní galerie. Galerie uspořádala několik úspěšných výstav a po delší době také připravila velkou výstavu pro zahraničí. "S odůvodněním (svého odvolání) absolutně nesouhlasím. Rozhodnutí respektuji a v tuto chvíli je pro mě nejdůležitější zachovat kontinuitu a klid v Národní galerii," sdělil Rösel. Rozhodnutí ale podle něj neprospívá ani galerii, ani ministerstvu kultury.

Výběr nového ředitele

"Ministerstvo se oficiálně dosud nevyjádřilo k odbornosti ani k odbornému vedení Národní galerie včetně odborných pracovníků, poradních orgánů a členů vědecké rady a jejich činnost nezpochybnilo," uvedl. Naopak ministerský odbor muzeí a galerií podle něj reagoval pozitivně a bez výhrad k předložené koncepci galerie. "A nemáme žádnou informaci, že by jiným způsobem reagovala komise, která posuzovala koncepci v minulém měsíci.

Do jmenování nového generálního ředitele, na jehož výběru se bude podle tiskové zprávy podílet grémium oborníků z oblasti výtvarného umění, bude pověřen řízením Národní galerie ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas.

Ministryně kultury Alena Hanáková na tiskové konferenci vysvětluje odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého

Rösel byl podle ministerstva jmenován do funkce jako odborník na ekonomické vztahy. Měl prý hlavně urovnat hospodaření galerie a připravit koncepci jejího rozvoje. "První úkol Rösel plnil obtížně," uvádí ministerstvo. Rösel po nástupu do funkce musel řešit dluhy instituce ve výši 50 milionů korun, galerie je splácela. Od zřizovatele dostávala v posledních letech stále méně peněz, zatímco v roce 2009 byla státní dotace přibližně 330 milionů korun, loni to bylo jen mírně přes 200 milionů korun.

V případě koncepce Národní galerie na příští léta ministerstvo uvádí, že Rösel pro ně není garantem odbornosti a "optimální práce s lidmi", což jsou podle ministerstva dva nezbytné pilíře řízení největšího muzea umění v zemi. Údajně se opakovaly problémy v komunikaci vedení Národní galerie a jejího ředitele jak se zaměstnanci, tak s odbornou veřejností a s ministerstvem.

Vladimír Rösel nahradil v červnu 2011 dlouholetého ředitele NG Milana Knížáka. Rösel se stal ředitelem příspěvkové organizace poté, co dlouhá léta působil ve firmách zabývajících se investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi.

Vizitka Vladimíra Rösela

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

Vzdělání:

  • absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze

Praxe:

  • od roku 1991 pracoval nejdříve v Londýně v investiční bance Bankers Trust v oddělení Global Mergers & Acquisitions, později se stal ředitelem v investiční společnosti Fieldstone Private Capital Group v New Yorku
  • byl i generálním ředitelem společnosti V&S Dynybyl, patřící do skupiny státní švédské společnosti V&S Vin Sprit
  • v letech 2007 až 2008 pracoval jako investiční manažer v investiční společnosti Babcock & Brown ve Vídni, kde měl na starosti nemovitostní investice v České republice a Polsku
  • před rokem 1990 působil téměř deset let jako lektor ve stálých sbírkách v pražské Národní galerii
  • v minulosti se zúčastnil konkurzu na člena správní rady The British Museum, Tate Modern a konkurzu na ředitele The Wallace Collection v Londýně
Autoři: ,