Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vycházejí kompletní povídky Jaroslava Haška. Elektronicky a zadarmo

Kultura

  15:28
PRAHA - Fanoušci povídek Jaroslava Haška mohou zajásat. Poprvé vychází soubor povídek tohoto světoznámého autora elektronicky a mnohé z děl jsou publikovány vůbec poprvé. A navíc zdarma.

Jaroslav Hašek foto: ČTK

Jaroslav Hašek není jen autorem Švejka, nejpřekládanější knihy české literatury. Byl také aktivní v povídkové tvorbě. Napsal více než tisícovku povídek. Nyní vychází Haškovo povídkové dílo poprvé v kompletní podobě, a to v elektronické verzi. Nakladatelství Palmknihy.cz, které tento soubor vydalo, je na svých stránkách nabízí zcela zdarma. Podobně také Knihy.idnes.cz.

"Souhrnné dílo v podobě eknihy přináší pro čtenáře dvě velké výhody. Tištěná kniha v tak velkém rozsahu by v knihovně zabrala poměrně dost místa. Rozdíl ve skladnosti elektronické knihy je proto nepopiratelný. Navíc je tu možnost postupného doplňování, neboť haškologové stále přicházejí s novými texty," uvedl Jiří Vlček, ředitel Palmknih, které Haškovo kompletní povídkové dílo distribuují.

Souborné dílo má 2500 stran, přesto možná ještě poroste

Nové souborné dílo, které čítá přes 2 500 stránek, obsahuje všechny dosud nalezené Haškovy povídky. Řada z nich byla publikována v různých časopisech a novinách, některé se zatím doposud publikace nedočkaly. Stejně jako další tvorba, i povídky vznikaly v různých etapách Haškova života a řada z nich zobrazuje skutečné zážitky. 

"Velké otazníky však visí především kolem Haškova působení v Rusku, kde pobýval čtyři roky. Z tehdejší doby pochází významná část tvorby, ne vše se však dochovalo," popsal spisovatel Vlado Ríša, který této části Haškova života věnuje. Postupně tak do autorova povídkového portfolia přibývají další díla, která historikové a haškologové nalézají nejen v Rusku, ale i u nás.

"Je tak velmi pravděpodobné, že se současné souhrnné dílo do budoucna ještě rozšíří. Čtenáři však o nic nepřijdou. Jakmile budou nové povídky zpracovány, přidáme je do eknihy. Ta bude v průběhu času postupně narůstat, ale vždy poskytne čtenářům opravdu kompletní dílo," představil výhody elektronické verze vydání Jiří Vlček. 

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...