Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Soupeřil s Delonem. „Potloukal jsem se kolem a tak jsme se poznali,“ vyprávěl Berger o setkání s Viscontim

Helmut Berger v roce 1970. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Ve čtvrtek 18. května zemřel ve věku 78 let rakouský filmový herec Helmut Berger, kterého znají čeští diváci například z filmu Soumrak bohů, či Rodinný portér. Rodák ze Salzburgu si zahrál také ve třetím pokračování legendární gangsterské ságy Kmotr. V roce 2011 s ním dělala exkluzivní rozhovor naše redaktorka Jana Machalická. Jejich povídání si můžete přečíst na následujících řádcích.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Helmut Berger dělal všechno možné, aby dostál své pověsti skandalisty a protivy. Tiskovku prospal, a když byl konečně „dovlečen“ na rozhovor, odpovídal „na půl huby“. Zkrátka nepůsobil zrovna vstřícně, v lepším případě nezúčastněně a strašně unaveně. Nepochybně je to složitá umělecká osobnost, a přesto, že se vůbec nesnažil, určité charisma z něj stále vyzařovalo. A nepřehlédnutelný intelekt.

Helmut Berger a Sonia Petrovna ve filmu Ludwig II.

Večer na předávání ceny Kristián ovšem už předvedl dokonalou image hvězdy, která ví, jak se předvést svým obdivovatelům. A také vtipně ukázal, jak zrušit dlouhé proslovy – rychle popadl sošku, poděkoval, zvedl ji nad hlavu a pravil: a teď si musím jít sednout. Během následujících čtyř hodin, kdy jsme mohli sledovat, jak hraje titulní roli ve Viscontiho Ludvíkovi (a bylo mu pouhých 28 let), jsme se opět mohli přesvědčit, že patří k nejskvělejším hercům této planety. A ten si kaprice může dovolit.

Lidovky.cz: Vaši rodiče měli hotel, což se často dědí. Vy jste nechtěl pokračovat v rodinném byznysu?
Ani v nejmenším, vůbec mě to nezajímalo. Navíc to byla šílená dřina, moje matka pracovala od rána do večera a otec také, vůbec nemohli pomyslet na to, že by někam jeli na dovolenou. Ale oni byli jiná generace, po válce byli v produktivním věku a vnímali svou práci jako samozřejmou povinnost.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...