Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herci Národního divadla hrozí stávkou

Kultura

  11:34
PRAHA - Herci Národního divadla se vzbouřili proti praktikám ministra kultury Petra Štěpánka. Nejvíce jim vadí dosazení Jana Mrzeny do funkce ředitele. Toho umělci považují za nekompetentního a po ministrovi požadují jeho okamžité odvolání. Uvnitř prohlášení

Národní divadlo. foto: Reprofoto

Otevřený dopis podepsalo 39 herců, tedy zhruba 80 procent členů činohry české první scény. Žádají, aby Štěpánek nahradil Mrzenu věrohodnou a kvalifikovanou osobností, zrušil "pseudokonkurz" na tuto funkci a vypsal nové výběrové řízení.

"Pokud tyto zcela samozřejmé požadavky neuvedete život v nejbližší době, jsme připraveni v Národním divadle vyhlásit stávkovou pohotovost hereckého souboru. Žádáme, aby celé řízení změny vedení Národního divadla bylo průhledné a odehrálo se před zraky veřejnosti," uvádí se v textu.

Mezi signatáři jsou například Vlasta Chramostová, Ondřej Pavelka, David Prachař, Vladimír Javorský, Alois Švehlík, Martina Válková, Kateřina Winterová, Eva Salzmannová, Josef Vinklář, David Matásek, Petra Špalková, Iva Janžurová, Igor Bareš, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Alexej Pyško, Hana Igonda Ševčíková a Saša Rašilov.

"Dopis, který jsme nazvali Vánoční desatero pro ministra kultury, jsme dnes na ministerstvo odeslali elektronickou poštou a kurýrem," řekl herec Ondřej Pavelka. Současně jeho text rozeslali svým kolegům v dalších divadlech včetně krajských.

"Pokud se otázky kulturní politiky nestanou veřejným problémem, bude ministerstvo kultury dál ve vládě zaujímat postavení podřadného resortu, řízeného nekompetentními osobami. Nedomníváme se, že to změní jedna petice, ale upřímně si myslíme, že si nemůžeme nechat líbit všechno," dodal Pavelka.

Text prohlášení herců Národního divadla:
"Vánoční desatero pro ministra kultury"

Události tohoto podzimu, které jste, pane ministře, vyvolal, a obavy o budoucnost Národního divadla nás vedou k tomuto otevřenému dopisu, jímž chceme oslovit nejen Vás, ale především naši diváckou obec a českou veřejnost.

Vyzýváme Vás, abyste přestal nekompetentně zasahovat do organismu Národního divadla.
Máte bezesporu právo, dané  Vaším úřadem, jmenovat a odvolávat ředitele ND. Nemáte ovšem právo činit tak bez rozmyslu a bez veřejného zdůvodnění. Své rozhodnutí jste nejprve opíral o blíže nezveřejněné závažné hospodářské delikty odvolaného ředitele, později jste tvrdil, že důvody zveřejnit nesmíte, a nakonec jste uvedl údajně špatné umělecké výsledky divadla.

Jste ale veřejná osoba a spravujete veřejné peníze, proto Vaše rozhodování musí být také veřejné a průhledné. Když se halíte do tajemných náznaků a svá rozhodnutí nepodložíte fakty, nedivte se, že Vám nevěříme.

Vypsal jste výběrové řízení na nového ředitele ND v termínu, který ukazuje Vaši nekompetentnost. Uchazečům o místo ředitele jste dal na přípravu měsíc.
Opravdu myslíte, že je možné se v tomto termínu seznámit důkladně se současným stavem divadla, připravit projekt, to jest příští  umělecký program divadla i ekonomickou rozvahu, domluvit se s potenciálními uměleckými šéfy všech tří souborů, potažmo s jejich budoucími spolupracovníky, a v tomto krátkém čase jednoho měsíce opustit své dosavadní působiště a v neposlední řadě si opatřit lustrační osvědčení? 

Národní divadlo není Ministerstvo kultury, které jste mohl obsadit z hodiny na hodinu, nýbrž složitý umělecký organismus. Jste herec, sám byste měl vědět, že divadlo se nemění ze dne na den. Konkurs, jak jste jej Vy připravil, nemá žádný smysl a přihlásí se do něj pouze osoba, usilující v první řadě o osobní kariéru. Seriózně uvažující osobnost se jej z výše zmíněných důvodů nejen účastnit nemůže, ale pravděpodobně ani nechce.

Dočasným řízením jste pověřil osobu, která se nemůže prokázat jediným odborným či uměleckým předpokladem k tomu, aby Národní divadlo řídila.
Nenabídla také souboru ani veřejnosti žádnou koncepci či představu, jak a proč se takového úkolu zhostit. Tato osoba postupně zasahuje do uměleckého chodu divadla různými zákazy stejně jako nekompetentní normalizační úředníci začátkem sedmdesátých let.

Zpočátku jste oba tvrdili, že dočasný ředitel má zabránit nedozírným škodám, které by vznikly, nebýt Vašeho náhlého rozhodnutí o odvolání regulérního ředitele. Dočasný ředitel neprovedl žádné takzvané záchranné zásahy, naopak se začal vměšovat do umělecké práce divadla a nyní už nepokrytě naznačuje, že on je tím příštím ředitelem Národního divadla. V debatě ovšem není schopen objasnit žádný svůj názor.

Toto vše ukazuje, že Vám nejde o umělecký program Národního divadla, nýbrž o nám blíže neznámé osobní zájmy a mocenské ambice.

Žádáme Vás proto, pane ministře, abyste:
- neprodleně odvolal dočasného ředitele ing. Mrzenu
a nahradil jej věrohodnou a kvalifikovanou osobností, která bude Národní divadlo řídit až do jmenování nového ředitele, aniž by se dopouštěla chaotických a nekompetentních zásahů do organismu divadla.

- zrušil Vámi vypsaný pseudokonkurs a vypsal skutečné výběrové řízení tak, aby se do něj mohli přihlásit řádně připravení uchazeči, aby jeho průběh byl kontrolovatelný veřejností, projekty uchazečů byly veřejnosti přístupné a aby byli známi členové komise a jejich argumenty, které je vedou k tomu, že doporučují toho či onoho kandidáta. Jako herec byste měl vědět, že poctivá příprava uměleckého i ekonomického programu řízení divadla si vyžaduje nejméně čtyř či pěti měsíců práce. Pokud chce někdo jen křeslo ředitele, může si tam samozřejmě sednout zítra.

- když to shrneme: žádáme, aby celé řízení změny vedení Národního divadla bylo průhledné a odehrálo se před zraky veřejnosti. Tajnosti, které doposud děláte Vy i Váš dočasný ředitel, v nás vzbuzují nejvyšší neklid.

- pokud tyto zcela samozřejmé požadavky neuvedete v život v nejbližší době, jsme připraveni v Národním divadle vyhlásit stávkovou pohotovost hereckého souboru, což si můžete správně vysvětlit jako nátlak. Žijeme ve svobodné zemi a za Vaše rozhodování o Národním divadle jsme odpovědni i my. Tento akt občanské neposlušnosti a z něj vyplývající další kroky budou trvat tak dlouho, dokud nás nepřesvědčíte, že Vaše záměry jsou tak seriózní, jak si Národní divadlo zaslouží.

- protože se většina z nás s Vámi už dlouho, jako s hercem, zná, věříme, že překousnete ostrý tón tohoto dopisu a uznáte naše návrhy za seriózní. Národní divadlo si zaslouží odpovědnější zacházení, než jakého se dopouštíte. Věříme, že Vy, stejně jako my, chcete najít do vedení Národního divadla osobnost, která má reputaci, umělecký program a  důvěru.   

klademe si otázku, zda je osud Národního divadla jen v rukou náhodně stanovených státních úředníků, či zda odpovědnost k němu není větší. Váš zastupující ředitel ing. Mrzena zrušil například chystaný projekt skladatele Kofroně Opera 1968. Jako by toto dějiny úředníků a umělců neznaly: Ať vážíme jak vážíme, dílo skladatele Kofroně a opera o roce 1968  má  pro nás větší význam než sto státních úředníků. Jste umělec, pane ministře, věříme, že závažnost této  poznámky dokážete ocenit.

Podepsaní členové uměleckého souboru Národního divadla:
Vlasta Chramostová, Ondřej Pavelka, David Prachař, Kateřina Holánová, Petr Motloch, Vladimír Javorský, Milan Stehlík, Alois Švehlík, Kateřina Burianová, Jan Bidlas, Honza Hájek, Oldřich Vlček, Antonie Talacková, Zuzana Němečková, Martina Válková, Kateřina Winterová, Magdaléna Borová, Jaromíra Mílová, Eva Salzmannová, Sabina Králová, Josef Vinklář, David Matásek, Jan Dolanský, Michal Slaný, Petra Špalková, Rudolf Starz, Jana Janěková ml., Iva Janžurová, Marika Skopalová, Karel Pospíšil, Jitka Smutná, Igor Bareš, Johanna Tesařová, Petr Pelzer, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Alexej Pyško, Hana Igonda Ševčíková
Alexandr Rašilov.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat