Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herci vzpomínají. Historii Divadla pod Palmovkou připomene televizní dokument

Kultura

  14:00
PRAHA - Pražské divadlo pod Palmovkou slaví 70. sezonu, tváří vizuálu libeňské scény k této události je jeden z jeho zakladatelů Jan Skopeček. Ve spolupráci s Českou televizí vznikne k jubileu dokument mapující období úspěchů, proměny divadelního stylu i slavné herecké i režijní osobnosti, které divadlem prošly.

Vilma Cibulková foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Snímek vzniká pod vedením Ondřeje Šrámka, který se na přípravě podílel s dramaturgem Ladislavem Stýblem, oznámila mluvčí divadla Anežka Berčíková. „Divadlo je vždy spojené s dobou, ve které působí - odráží ji, zrcadlí, zpracovává, vyjadřuje se k ní. V případě sedmdesáti let Palmovky jde navíc o období, která byla zajímavá i problematická. Díky České televizi máme příležitost zachytit cenné vzpomínky a názory osobností, které byly u toho a spoluvytvářely české divadlo uplynulých dekád,“ uvedl Stýblo.

V Libni se už po 70. sezón hraje divadlo Ve jménu života i radosti i krásy....

Začátky v sále hostince

Podle režiséra Jana Brichcína je neobvyklé, aby se v České televizi dělal hodinový dokument o nějakém divadle. „Vznikají cykly a vícedílné portréty, ale tady jsme dostali možnost věnovat tomu celou hodinu,“ dodal. Na obrazovce se vedle Skopečka objeví teatrolog Jan Císař, dramaturgové Martin Velíšek a Petr Mandel, herci Ladislav Mrkvička, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Marie Málková, Marie Drahokoupilová či Kateřina Macháčková.

Prapočátky libeňského divadla jsou v 60. letech 19. století v sále zájezdního hostince U Deutschů. Za války prostor sloužil jako skladiště nevojenského materiálu pro wehrmacht, nedaleko byl spáchán atentát na Heydricha. V jedné ze svých prvních rolí tu vystoupil pozdější král komiků Vlasta Burian, jedno z posledních vystoupení tu měl Eduard Vojan. 

Divadlo pod Palmovkou po povodních v roce 2002

V srpnu 1948 bylo v žižkovské Akropoli založeno nové divadlo, jehož ředitel a režisér Jan Strejček tehdy přizval Jana Skopečka, Věru Tichánkovou, Josefa Kemra i populární prvorepublikové hvězdy Theodora Pištěka a Annu Melíškovou. Soubor se ze Žižkova brzy přesunul do pražské Libně, kde působí dodnes.

Nová éra nastala s příchodem Václava Lohniského, který v 60. letech z divadla učinil jednu z nejsledovanějších českých scén. V dalších letech zde režírovali i Otomar Krejča a Jan Grossman. Po sametové revoluci nastalo divácky populární období Petra Kracika. V roce 2013 se do vedení díky konkursu dostal Michal Lang; pod jeho vedením Palmovka vstoupila do nové etapy.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

STAPO mechanizace s.r.o.
Jeřábník

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč