Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Herec Petr Vaněk připravil hudební projekt. Prvním singlem je Vlčí píseň

Ensoul (Sára Bukovská, Petr Vaněk) foto: Anna Kovačič

Známý herec Petr Vaněk se rozhodl rozšířit svůj záběr i k hudbě. Singlem Vlčí píseň ohlašuje album, které připravil společně se skladatelkou Sárou Bukovskou. Působivý videoklip k němu v srdci Jizerských hor režírovala respektovaná fotografka Anna Kovačič. Lidovky.cz jej uvádějí v premiéře.
  10:00

Jako zpěvák na sebe Petr Vaněk poprvé upozornil účastí v Bernsteinově Mši s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta a charitativním projektem Zkoleduj se. Až ve svém novém projektu Ensoul se Sárou Bukovskou dal svému hudebnímu já ale průchod konečně naplno. Oba umělci se poznali během zkoušení představení Sherlock Holmes v Hudebním divadle Karlín a okamžitě si padli do oka. Petr přinesl texty, Sára na ně složila hudbu.

„Zpívání mi v životě dovoluje se pouštět dál a hlouběji. Roztáhnout křídla pro mě znamená opustit komfortní zónu. Projevit citlivost, poetičnost a radost z možnosti poletovat mezi notami. Tvoření textů pro mě bylo úžasné osvobození a uvolnění,“ říká Vaněk. „Když se ocitnou v jednom místě a čase lidé navzájem si podobní, mají pocit, že se znají. Je to jako znamení,“ dodává Bukovská.

Vlčí píseň je vůbec první skladbou, která pro album Roztáhnout křídla vznikla. V klipu režisérky Anny Kovačič natáčeném v hlubokém lese nedaleko Josefova Dolu šel Vaněk naproti své živočišné podstatě. Kameraman Petr Vágner jej zachytil při lezení po skalách a stromech, u vodopádu nebo při potápění v horské bystřině. Oblečený i zcela bez oděvu se stal přirozenou součástí krajiny.

Vlčí píseň vychází 14. června ve spolupráci s labelem Bumbum Satori a v distribuci Warner Music. Singl je předzvěstí alba Roztáhnout křídla, která obsahuje jedenáct skladeb a žánrově je velmi pestré – využívá ingrediencí folku, popu, world music i šansonu. Nahrávalo se v pražském studiu Coffee Records za producentského dohledu Marka Leždíka, o mastering se postaral Tomáš „Gaex“ Karásek.

Album Roztáhnout křídla vyjde 4. října 2024. Téhož dne dvojice projekt Ensoul poprvé představí naživo.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...