Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hiphopové hvězdy i indiepopové naděje předvedou, jakou hudbou zní Praha

Kultura

  14:00
Kurátorovaný program Soundtrack of Prague svede na jedno místo tři hudební subjekty a audiovizuální umělce, kteří se ve své tvorbě zabývají městskou, konkrétně pražskou tematikou. Akce se uskuteční 28. listopadu od 19 hodin v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) ve Vyšehradské ulici.

Vladimír 518 / PSH foto: Mezi ploty

Protagonistou projektu Soundtrack of Prague bude projekt SPAM: Karel Gott Prager. Audiovizuální kompozice Vladimíra 518 (PSH), Davida Vrbíka a Ondřeje Anděry (WWW Neurobeat) je protknutá tématem života a tvorby jednoho z nejkontroverznějších, ale svým způsobem zároveň nejkultovnějších českých architektů druhé poloviny 20. století.

Karel Prager (1923–2001) je dodnes širokou veřejností i velkou častí umělecké scény odmítaný autor, před i po revoluci označovaný za prokomunistického a prosystémového, příliš necitlivého a radikálního. Projekt SPAM: Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá klišé kolem osoby Karla Pragera a nastavuje jiný úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu.

Projekt SPAM má letos desáté výročí od prvního vystoupení, ve kterém se trojice umělců věnovala tvorbě konceptuálního umělce Zdeňka Sýkory. Známější jsou ale performance v budovách bývalého Federálního shromáždění (dnes Národní muzeum) a Nové scény Národního divadla, které Prager projektoval. Je také autorem bývalé budovy Sdružení projektových ateliérů, ve které dnes sídlí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a Centrum architektury a městského plánování, tedy dějiště nadcházejícího vystoupení.

Společně s projektem SPAM: Karel Gott Prager zahraje také Dukla, vinohradská indie formace hrající nostalgicko-romantické naivistické texty ladící s melancholickým zvukem. Jejich písničky jsou žánrově podobné dream popu domovské kapely Mayen, uchylují se však k trochu intimnější atmosféře a hlavně českým textům plných vzpomínek a příběhů ze života ve městě mladých lidí.

Třetím protagonistou večera Soundtrack of Prague bude skupina ±0 (plusminusnula). Ta se dala dohromady na fakultě architektury v Liberci. Její zpěvák a kytarista Matyáš Švejdík pokračuje v silném charakteru písní, které psal jeho otec Jaromír Švejdík neboli Jaromír 99 v jeho nejznámější kapele Priessnitz. Prožitý vztah k metropoli se odráží už v názvech některých písní (Letná, Žižkov).

Obě skupiny připravují na akci Soundtrack of Prague speciální projekce reflektující jejich texty a současnou Prahu.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...