Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hiphopové hvězdy i indiepopové naděje předvedou, jakou hudbou zní Praha

Kultura

  14:00
Kurátorovaný program Soundtrack of Prague svede na jedno místo tři hudební subjekty a audiovizuální umělce, kteří se ve své tvorbě zabývají městskou, konkrétně pražskou tematikou. Akce se uskuteční 28. listopadu od 19 hodin v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) ve Vyšehradské ulici.

Vladimír 518 / PSH foto: Mezi ploty

Protagonistou projektu Soundtrack of Prague bude projekt SPAM: Karel Gott Prager. Audiovizuální kompozice Vladimíra 518 (PSH), Davida Vrbíka a Ondřeje Anděry (WWW Neurobeat) je protknutá tématem života a tvorby jednoho z nejkontroverznějších, ale svým způsobem zároveň nejkultovnějších českých architektů druhé poloviny 20. století.

Karel Prager (1923–2001) je dodnes širokou veřejností i velkou častí umělecké scény odmítaný autor, před i po revoluci označovaný za prokomunistického a prosystémového, příliš necitlivého a radikálního. Projekt SPAM: Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá klišé kolem osoby Karla Pragera a nastavuje jiný úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu.

Projekt SPAM má letos desáté výročí od prvního vystoupení, ve kterém se trojice umělců věnovala tvorbě konceptuálního umělce Zdeňka Sýkory. Známější jsou ale performance v budovách bývalého Federálního shromáždění (dnes Národní muzeum) a Nové scény Národního divadla, které Prager projektoval. Je také autorem bývalé budovy Sdružení projektových ateliérů, ve které dnes sídlí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a Centrum architektury a městského plánování, tedy dějiště nadcházejícího vystoupení.

Společně s projektem SPAM: Karel Gott Prager zahraje také Dukla, vinohradská indie formace hrající nostalgicko-romantické naivistické texty ladící s melancholickým zvukem. Jejich písničky jsou žánrově podobné dream popu domovské kapely Mayen, uchylují se však k trochu intimnější atmosféře a hlavně českým textům plných vzpomínek a příběhů ze života ve městě mladých lidí.

Třetím protagonistou večera Soundtrack of Prague bude skupina ±0 (plusminusnula). Ta se dala dohromady na fakultě architektury v Liberci. Její zpěvák a kytarista Matyáš Švejdík pokračuje v silném charakteru písní, které psal jeho otec Jaromír Švejdík neboli Jaromír 99 v jeho nejznámější kapele Priessnitz. Prožitý vztah k metropoli se odráží už v názvech některých písní (Letná, Žižkov).

Obě skupiny připravují na akci Soundtrack of Prague speciální projekce reflektující jejich texty a současnou Prahu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat