Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejový zápas s jinou kulturou. Dokument Letní hokej se vtipně zamýšlí nad vážným tématem

Kultura

  16:00
PRAHA - Dvojice českých dokumentaristů Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar přichází po FC Roma s filmem Letní hokej, dalším portrétem malého týmu, který vypráví víc o naší společnosti než o jednom sportu.

Film Letní hokej (2019). Režie: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar foto: PILOT FILM/ČESKÁ TELEVIZE

Před několika lety spojil příběh romského fotbalového klubu z Děčína, s nímž soupeři v okresním přeboru nechtěli hrát, filmaře Rozálii Kohoutovou a Tomáše Bojara. FC Roma se stal jedním z nejviditelnějších českých dokumentů roku 2016, oceněným na MFDF Ji.hlava a nominovaným na Cenu české filmové kritiky i na Českého lva – díky tomu, jak na pozadí konkrétních sportovních tragikomedií zobrazoval obecnější a hlubší společenská témata jako xenofobii, předsudky a problém s tolerancí. Letos se na švýcarském festivalu Visions du Réel, následně na karlovarském festivalu a nyní i v kinech představil druhý společný počin Bojara a Kohoutové, který by s FC Roma mohl tvořit diptych. Letní hokejse, jak název napovídá, zaměřuje na hokejový tým, konkrétně dorostence z Náchoda, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do marockého Salé. Víc než vzájemné zápasy ovšem režiséry opět zajímají vzájemné interakce mimo hřiště.

Film Letní hokej (2019). Režie: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar
Film Letní hokej (2019). Režie: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar

Malé kulturní střety podle očekávání vedou k řadě humorných situací, včetně otitulkovaných reakcí Maročanů na české jídlo či českých rodičů na marocké dárky a naopak. Z jiných slovních výměn ovšem postupně vyvstává pozoruhodné a na 75minutový film i překvapivě komplexní zamyšlení nad tolerancí odlišného a ochotou poznat neznámé.

Nejznámější tvář v osazenstvu patří bývalému profesionálnímu hokejistovi a spolukomentátorovi České televize Martinu Hostákovi v roli trenéra náchodských juniorů i rozhodčího zápasů. I když také dospělí ze dvou států mezi sebou vedou nezapomenutelné konverzace, například o serióznosti různých výhrůžek, hlavními hrdiny tu jsou kluci v pubertě. Ti se před kamerou ještě tolik necenzurují a z jejich především autobusových konverzací vyplývá, jak otevřenost jednoho podmiňuje otevřenost druhého. Ti, kteří lépe zapadnou do nové party, přijímají odlišné zvyklosti s větším klidem než ti, kdo se cítí odstrčeně.

Pozorování, jak vzájemná návštěva lidí z křesťanské a muslimské země působí na stále víceméně bezprostřední děti, také do debaty o kulturních rozdílech – často zanesené populistickou demagogií, nebo naopak strachem z politické nekorektnosti – vnáší selský rozum. Ti mladší okamžitě rozebírají cizí zavedená pravidla (jako zákaz jíst vepřové). Ti starší si už víc uvědomují kontext svého chování, stále jsou ale schopní konfrontovat druhé s upřímností, jako když si v českém klubu marocká dívka stěžuje, že se obě skupiny zbytečně separují, a marní tak jedinečnou příležitost.

Letní hokej už k sobě přilákal přirovnání ke sportovní komedii o jamajských bobistech Kokosy na sněhu či výtky, že nezobrazuje lichotivě Česko, případně Maroko, ani Francii, v níž se odehrává vážný dovětek příběhu. Ani jedno si úplně nezaslouží. Kohoutová s Bojarem se sice protagonistům a jejich tápání tváří v tvář novému smějí, nikdy se jim ale nevysmívají, nepřistupují tu k nikomu z nadřazené pozice „pražských intelektuálů“. A informace, že i v severní Africe se hraje hokej na ledě (a že této skutečnosti využila česká ambasáda k utužení vztahů), vše jen rámuje. Letní hokej se nezaměřuje na oblíbenou pohádku o vítězných outsiderech. S humorem a letní uvolněností si přemýšlí o aktuálnějších a závažnějších tématech.

LETNÍ HOKEJ

Česko 2019, 75 minut

Režie a scénář: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar

Vystupují: Ondřej Malina, Artur Kalynyč, Martin Hosták a další

Premiéra 18. 7.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat