Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Home Day Movie v kině Ponrepo: promítněte i vaše domácí filmy!

Asie

  16:30
Národní filmový archiv se letos poprvé připojuje k mezinárodní iniciativě známé jako Home Movie Day. V sobotu 18. října se pražské kino Ponrepo otevře všem zájemcům, kteří vlastní filmy s rodinnými záběry. Pracovníci NFA filmy posoudí a ještě ten den promítnou na plátno kina rodině a přátelům. Přinesené filmy se mohou stát součástí sbírky NFA, výměnou za přepis na DVD. Program zakončí projekce pásma rodinných filmů ze sbírek NFA. Celý program je zdarma.

Home Day Movie v kině Ponrepo. foto: Archiv NFA

Přinesené filmy se mohou stát součástí sbírky NFA, výměnou za přepis na DVD. Program zakončí projekce pásma rodinných filmů ze sbírek NFA. Celý program je zdarma.

Akce Home Movie Day existuje od roku 2002 a probíhá ve více než 20 zemích Evropy, Asie, Jižní a Severní Ameriky. Hlavním cílem této iniciativy je upozornit na fenomén rodinné kinematografie a důležitost uchování specifického obrazového materiálu pro budoucí generace. NFA chce touto cestou jasně vyjádřit svůj zájem o neprofesionální kinematografii.

Historie natáčení amatérských rodinných filmů je stejně dlouhá jako historie samotné kinematografie. Navzdory více než stoleté tradici však zůstávají rodinné filmy poněkud stranou zájmu odborné veřejnosti, ačkoli často nabízejí pozoruhodný, po formální i obsahové stránce odlišný obraz života společnosti než dobová profesionální kinematografie. Díky laskavosti dárců se od roku 2000, kdy byla v NFA oficiálně ustavena sbírka neprofesionální kinematografie, podařilo získat několik desítek výjimečných rodinných kolekcí a privátních filmových deníků.

Projekce doprovodí živá hudba

Program pražského Home Movie Day začíná v 10.00, kdy se kino tevře všem, kdo mají doma rodinné filmy různých formátů (8mm, 9,5mm, 16mm). Přinesený materiál odborně posoudí pracovníci NFA a část soukromých kolekcí v případě zájmu ještě ten den promítnou ve formě půlhodinových pásem jejich vlastníkům a dalším návštěvníkům kina. V případě historicky cenných rodinných filmů NFA nabízí profesionální archivaci filmového materiálu v klimatizovaných depozitářích výměnou za přepis originálního záznamu na moderní nosič (DVD).

Home Day Movie v kině Ponrepo.

Akci zakončí od 17:30 hod. projekce 70 minutového pásma rodinných filmů ze sbírek NFA. Každá ukázka bude uvedena základními informacemi o získaném materiálu a celé pásmo doprovodí improvizovaná živá hudba. „Připravené pásmo začíná záběry z dvacátých let minulého století, kdy si movité rodiny za tímto účelem najímaly filmové výrobce, kteří pracovali s profesionálním formátem šířky 35mm. Následující vývoj úzkých formátů a klesající cena filmařského vybavení s sebou přinesly demokratizaci přístupu k amatérskému filmování. Díky tomu máme nyní možnost v rychlém sledu navštívit Mexiko, Sovětský svaz, Středoafrickou republiku a Japonsko, stát se svědky setkání okruhu literárních přátel básníka Františka Halase nebo nahlédnout do zákulisí natáčení psychologického dramatu Deváté jméno Jiřího Sequense“, řekl Jiří Horníček, kurátor NFA pro oblast amatérského a rodinného filmu.

Prostor kina Ponrepo bude zasvěcen rodinnému filmování i na přelomu října a listopadu, kdy NFA pořádá ve spolupráci s evropskou archivní asociací Inédits: Amateur Films/Memory of Europe konferenci na téma: Amatérský film v zemích východního bloku.

Program konference kromě přednáškových panelů zahrnuje i tři veřejnosti přístupná večerní promítání (30. 10. – 1. 11.), reflektující pestrost tvůrčích přístupů k fenoménu amatérské a rodinné kinematografie. Konkrétní tituly a čas projekcí bude upřesněn na webových stránkách Ponrepa – www.bio-ponrepo.cz.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...