Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězda osmdesátých let zpěvačka Nena slaví padesátku

Kultura

  9:10
HAGEN - Dnes oslaví padesátiny německá zpěvačka Nena, která v 80. letech dobyla první příčky hitparád svým největším hitem 99 Luftballons (99 balonků). Po letech více méně nenápadné sólové dráhy zazářila opět v roce 2002 s albem Nena Featuring Nena, připomínající zpěvaččinu dvacetiletou kariéru. Alba se prodalo 1,2 milionu kusů.

Nena, vlastním jménem Gabriele Susanne Kernerová, v hudební branži poprvé uspěla v roce 1982 se singlem Nur geträumt, který se dostal na druhé místo německé hitparády. Následující rok vyšlo slavné album Nena s "99 balonky".

Verze 99 Luftballons z roku 2009


Anglická verze písně (99 Red Ballons) se stala jedničkou v britské hitparádě. Do dneška hit mnozí považují za jednu ze světově neznámějších německých rockových písní vůbec. Od svého návratu před osmi lety vydala Nena několik alb, poslední loni v září. Daří se jí vyprodávat stadiony v německy mluvících zemích, na další koncertní turné se chystá letos v dubnu. Se svým současným partnerem, hudebním producentem Philippem Palmem, má zpěvačka dva syny. Je též matkou dvacetiletých dvojčat z předchozího vztahu, která z ní loni v prosinci udělala v rozmezí několika dnů dvojnásobnou babičku.

Koncert z roku 1983

Autor:
Témata: hitparáda, YouTube, Nur