Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdami brněnského JazzFestu budou Robert Glasper a Wayne Shorter

Kultura

  12:30
BRNO - Pianista Robert Glasper a saxofonista Wayne Shorter jsou hlavními taháky 15. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno. Ten od 3. do 28. dubna nabídne během deseti večerů osmnáct koncertů na pěti místech.

Robert Gasper foto: JAZZFEST Brno

Pianista Robert Glasper zavítá se svým projektem Experiment do Sono Centra 11. dubna. Mladý hudebník si za svoji uměleckou odvahu charakteristickou mícháním jazzu a hip-hopu vysloužil i prestižní cenu Grammy a spolupracuje s hudebními superstar, jakými jsou Norah Jones, Snoop Dogg nebo Macy Gray. „Jeho tvorba je příležitostí k otevření žánru novým vlivům a hlavně novým posluchačským okruhům, především z řad mladších,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

O dva dny později vystoupí v Bobycentru saxofonista a desetinásobný držitel ceny Grammy Wayne Shorter, jenž se svým kvartetem kvartetem zahraje v Brně vůbec poprvé. V jeho kvartetu jako sidemani hrají prvotřídní instrumentalisté – bubeník Brian Blade, pianista Danilo Pérez a kontrabasista John Patitucci.

Zahraniční hosty kromě již zmíněných Američanů zastupují mimo jiné polský trumpetista Tomasz Stańko nebo izraelská dvojice Yaron Herman a Ziv Ravitz.

Wayne Shorter se svým kvartetem.

Česko zastoupí Ondřej Ruml i Ondřej Pivec

Nejpočetnější zastoupení patří domácím hudebníkům. Festival v neděli 3. dubna zahájí koncert vokálního sexteta Skety v Divadle Husa na provázku. Mladá šestice se může pochlubit čtyřmi čerstvými nominacemi na prestižní ceny Contemporary A Cappella Recording Award, které jsou obdobou Grammy v žánru a cappella. Na koncert Sket naváže vystoupení Ondřeje Rumla s česko-slovenskou kapelou Matej Benko Quintet.

Na JazzFest přijede také jeden z mála českých hudebníků, kteří dokázali uspět i v New Yorku. Varhaník a držitel Ceny Anděl Ondřej Pivec si vysloužil angažmá u krále jazzového zpěvu Gregoryho Portera a v Brně se po letech představí se svou sestavou Organic Quartet. Na vybrané koncerty navážou jamsessions v klubu MusicLab.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat