Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdou Festivalu spisovatelů byl nositel Nobelovy ceny Kao

Slovensko

  22:41
PRAHA - Nositel Nobelovy ceny za literaturu Kao Sing-ťien byl největší hvězdou letošního Festivalu spisovatelů, který se již podvacáté uskutečnil v českém hlavním městě. Do Prahy zavítalo 12 světových i domácích literátů, aby v budově Nové scény Národního divadla přiblížili literárním labužníkům svou tvorbu.

Čínský spisovatel Kao Sing-ťien foto: ČTK

Posledními vystupujícími byli ve čtvrtek Egypťan Baháa Táhir a Španěl Fernando Arrabal.

Kao Sing-ťien, který na festival do Prahy zavítal i loni, nejen četl, ale také v knihkupectví Academia představil svou knihu Hora duše, za níž byl v roce 2000 oceněn Nobelovou cenou. Román poprvé vyšel na Tchaj-wanu v roce 1990 a dodnes byl přeložen do více než 35 jazyků. Kao se ve druhé polovině 80. let dostal na černou listinu vládnoucího komunistického režimu a byl nucen svou zemi opustit. Nyní žije ve Francii.

Cenu Spirose Vergose Za svobodu projevu si z Prahy odvezl americký spisovatel Peter Matthiessen. Organizátoři festivalu tak dostáli podtitulu letošního ročníku, který zněl Kacířství a rebélie. Matthiessen je považován za rebela i proto, že se ve své vlasti zastával práv indiánů.

Kacířka Džibárová a rebel Enzensberger

Za kacíře a rebely bývají označováni také další hosté festivalu - alžírská spisovatelka žijící ve Francii Asia Džibárová a německý autor Hans Magnus Enzensberger. Zatímco Džibárová otevírá ve svých knihách tabuizovaná témata složitého postavení muslimských žen, Enzensberger kritizuje morálku poválečného světa a upozorňuje na omezování svobody.

Táhir zahájil dnešní večerní čtení debatou s ředitelem festivalu, americkým básníkem Michaelem Marchem. Egyptský spisovatel přiznal, že se vždy cítil vykořeněný. Přečetl pak úryvek z knihy Setmělá oáza, za kterou v roce 2008 získal Mezinárodní cenu za arabskou prózu.

Táhira na pódiu vystřídal Španěl Arrabal. Tento "napůl bývalý vlastenec, napůl vyhnanec", jak sám sebe charakterizuje, je autorem více než stovky divadelních her, 14 románů a 800 básnických skladeb.

Podílel se také na vzniku sedmi celovečerních filmů. Arrabal se narodil v Maroku, nyní žije ve Francii. V Paříži se zařadil po bok Eugéna Ioneska a Samuela Becketta jako jedna z hlavních osobností absurdního dramatu.

Jediný nobelista

Již dříve odpoledne se na scéně představili český spisovatel Michal Ajvaz a March. Ajvaz vyprávěl o svých inspiračních zdrojích a přečetl ze svého posledního románu Cesta na jih. March recitoval svou poezii v angličtině.

Z původně ohlášených tří držitelů Nobelovy ceny letos přijel jen čínský dramatik a romanopisec Kao. Karibský básník Derek Walcott a německá autorka rumunského původu Herta Müllerová svou účast odřekli ze zdravotních důvodů.

Mecenáši Smrtovi

Na přehlídce vystoupila také česká spisovatelka Radka Denemarková, kterou proslavila próza Smrt - nebudeš se báti, věnovaná divadelnímu režiséru Petru Léblovi. Slovensko zastupoval Róbert Gál.

Na závěrečný večer nezapomene Josef Smrt, který za svou ženu a dlouholetou sponzorku festivalu Renatu převzal cenu Rytíř kultury.

Manželé Smrtovi již deset let bez nároku na odměnu na pražské literární přehlídce budují zázemí pro novináře, znělo oficiální zdůvodnění při předání ceny.

"Za ženino ocenění trochu můžu já, neboť jsem před lety založil firmu, která festival sponzorovala, a ženu jsem k této činnosti přivedl. Ona u ní pak jen zůstala," řekl Smrt. O bronzovou sochu od Olbrama Zoubka znázorňující zrození jezerní panny se prý s manželkou bude dělit.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!