Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hypnotická elektronika rozezní Palác Akropolis jako předzvěst festivalu Spectaculare

Kultura

  6:00
Jako předzvěst třetího ročníku festivalu Spectaculare, který proběhne na přelomu ledna a února 2016, vystoupí už 26. listopadu v Paláci Akropolis dvě výrazné postavy experimentální hudby posledních dvou dekád - německý elektronický producent Ulrich Schnauss a kanadský odborník na kytarové drony Aidan Baker známý také z drone metalového projektu Nadja.

Ulrich Schnauss foto: Reprofoto

O vizální stránku večera se postará Ruska Nat Urazmetova, po koncertě nastoupí na scénu diva elektonické scény Emika, která zahraje speciální DJ set. Talentovaná producentka s českými kořeny je objevem labelu Ninja Tune.

Německý hudebník Ulrich Schnauss svou tvorbou dokazuje, že elektronická taneční hudba a kytarová psychedelie můžou najít společnou řeč. V jeho hudbě se potkávají melancholické plochy rockového žánru s euforií raveové horečky. Schnaussovy nahrávky jako Far Away Trains Passing By (2001) či A Strangely Isolated Place (2003) měly zásadní vliv na současnou dreampopovou generaci.

Rodák z východoněmeckého města Kiel se na klubové scéně začal prosazovat už v polovině 90. let a pod jmény Future či Ethereal 77 produkoval drum’n’bass. Až po roce 2000 se v jeho nahrávkách začaly více prosazovat snivé kytarové stěny známé od kapel jako My Bloody Valentine či Slowdive, a také nálady ves tylu Cocteau Twins. Kombinuje vzdušné melodie kytar se zasněným ambientem, ke kterému se občas přidá tlumený taneční rytmus. Jeho desky ze začátku minulé dekády inspirovaly hudební novináře k vytvoření škatulky nu-gaze. Mezi své žáky může Schnauss počítat třeba Caribou či M83 a své skladby k zremixování mu poskytli i Depeche Mode, Pet Shop Boys, Death Cab For Cutie či Skye. Zatím poslední Schnaussovou nahrávkou je album A Long Way To Fall z roku 2013, na němž se vrací k zádumčivým motivům svých prvních desek. Jeho pátá deska, která by měla vyjít na jaře příštího roku.

Druhým účastníkemk večera bude torontský kytarista Aidan Baker. Ten od roku 2000 vydal přes sto nahrávek, nepočítaje k nim další stovku vedlejších projektů projektů a spoluprací. Baker na nich objevuje možnosti hypnotických tónů elektrické kytary a nabízí zde široké žánrové spektrum od něžného písničkářství a ambientu, přes post-rock a shoegaze až k drone metalu. Do posledně jmenované škatulky spadá jeho asi nejslavnější boční projekt Nadja, který tvoří se svojí manželkou Leah Buckareff a od poloviny minulé dekády patří mezi nejdůležitější představitele žánru experimentálního metalu.

Na svých sólových deskách je nicméně Aidan Baker mnohem meditativnější - například letošní album Mountains Sweet Clouds je plné pomalu se rozvíjejících táhlých melodií, které jako kdyby zhudeňovaly fotografii z coveru, na níž se v horách válí mlha. Aidan Baker má za sebou spolupráci třeba s Timem Heckerem (album Fantasma Parastasie), kapelou Z’EV nebo Matem Sweetem z Boduf Songs. Napsal také několik knih poezie a točí i krátké filmy.

Autor: