Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Igor Chmela a Tatiana Vilhelmová v dramatu bez zábran. Zabiják Joe míří do Kalichu

Kultura

  6:00
PRAHA - Pražské Divadlo Kalich uvede 16. února premiéru lovestory od jednoho z nejvýznamnějších současných amerických dramatiků Tracyho Lettse s názvem Zabiják Joe. V černé komedii o svérázné rodince se v režii Petra Svojtky objeví Igor Chmela, Tatiana Vilhelmová v alternaci s Ivanou Jirešovou, Marek Taclík, Ivan Lupták a Anna Fialová.

Marek Taclík a Tatiana Vilhelmová v dramatu Zabiják Joe v divadle Kalich. foto: Divadlo Kalich

„Lettsova prvotina z roku 1991 byla uvedena v řadě zemí světa a převedena na filmové plátno. Vloni se dočkala premiéry na newyorské Broadwayi. Nicméně oblibu českých diváků získala už mnohem dříve, především díky slavné inscenaci Činoherního klubu. Dvě desítky let od premiéry se tedy Zabiják Joe dočkal nového pražského nastudování,“ řekl mluvčí divadla Jaroslav Panenka.

Text podle něj osciluje mezi komedií, sociálním dramatem, antickou tragédií a groteskní parodií. „Přesuneme se do světa bez morálních zábran, ve kterém se na takové věci, jakými jsou vraždy, kuplířství a loupeže, pohlíží jako na něco zcela běžného,“ dodal Panenka.

Tatiana Vilhelmová v dramatu Zabiják Joe v divadle Kalich.

Dramaturg inscenace Jiří Janků připomněl, že když měla tato hra před dvaceti lety českou premiéru v Činoherním klubu, vyvolala řadu protichůdných reakcí. „Šlo v podstatě o první průnik takzvané coolnes dramatiky na naše území. Mnozí diváci byli pobouřeni drsnými výrazovými prostředky, které byly v té době považovány za nevhodné. Dnes, kdy se na nás tohle všechno valí z filmů i televize takřka denně a na jevištích se uvádějí texty Joe Penhalla či Marka Ravenhilla, nám text Zabijáka Joea může připadat jako slabý odvar,“ podotkl.

Podle režiséra Svojtky se rodina, která si chce vraždou vyřešit tíživou finanční situaci, něčím podobá malým českým rodinám, Homolkům a jim podobným. „Proto nám možná jejich konání přijde komické a směšné. Snad něčím připomíná tarantinovské filmy. I proto bychom byli rádi, aby tato inscenace naplnila žánr černé grotesky,“ uvedl. „Ta hra je o morálce. O tom, že jsou určitá základní etická pravidla a ty je nutné respektovat a řídit se jimi. Že se nemá lhát, nemá se krást a taky - nemá se vraždit. Spousta lidí v Česku je dnes nespokojená se stavem věcí veřejných, se stavem společnosti. Já jsem přesvědčen, že základ je v tom, že elementární etická pravidla nejsou všeobecně uznávána a respektována. V tom je Zabiják Joe v tuto chvíli mementem,“ dodává Svojtka.

Z inscenace Zabiják Joe v divadle Kalich.

Obě představitelky hlavní ženské role Sharly Smithové Tatiana Vilhelmová a Ivana Jirešová se shodují, že na tuto roli kývly bez váhání. „Předně je to skvělá hra, kterou jsem přečetla jedním dechem. Hned mi během toho běžely před očima obrazy, takhle perfektně ji Tracy Letts napsal. Navíc tahle komedie byla úspěšná kdekoli, kde ji uvedli, čas ji prověřil. A těšila jsem se na herecké kolegy, je skvěle obsazená,“ vysvětluje Vilhelmová. „Nikdy v životě jsem podobnou roli jako v Zabijákovi Joe nehrála a nikdy v životě jsem rozhodně nemluvila jejím slovníkem. Ale zahrát si takový charakter musí lákat snad každou herečku,“ doplňuje Jirešová.

Z inscenace Zabiják Joe v divadle Kalich.
Marek Taclík a Tatiana Vilhelmová v dramatu Zabiják Joe v divadle Kalich.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!