Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivan Král vystoupil v Praze. Pozval si Kollera i Jandu

Slovensko

  8:23
PRAHA - V téměř zaplněném pražském klubu Roxy vystoupil v úterý večer americký zpěvák, kytarista a producent s českými kořeny Ivan Kral. Publiku ze své původní vlasti přijel představit své nejnovější písničky, nezapomněl ani na největší hity a skladby autorů, kterých si váží. Na pražský koncert, kterým uzavřel krátkou sérii vystoupení v ČR, si Kral pozval řadu hostů.

Ivan Král při vystoupení v pražském klubu Roxy- foto: ČTK

Kral s tříčlennou doprovodnou kapelou v čele s kytaristou Janem Ponocným v úvodu vystoupení představil několik svých nejnovějších skladeb. Písničky v duchu řízného undergroundu 80. let střídal s melodiemi countryového ražení.

Tanečky a roztomilá čeština 
"Ještě jednou," přikázal spoluhráčům, když se mu obzvlášť zalíbil refrén novinky. "Tahle písnička se jmenuje Jealousy neboli Žárlení," prozradil publiku, jež použil jako "zkušební psy", jak pravil svou roztomilou češtinou.

Kral, který si koncert v rodném městě vysloveně užíval, což dával najevo tanečky i uvolněnou gestikulací, poté zahrál písničku Winner Takes All ze svého alba Nostalgia z roku 1995. "Teď jsem to splet'," přiznal dobrovolně při zpívání jediné písničky v českém jazyce - Mám svůj stín.

Osobitý hlas Davida Kollera
Poté hvězda večera na scénu pozvala své hosty - písničkáře Ivana Hlase a houslistu Čechomoru Karla Holase. Při jejich vystoupení se Kral uctivě stáhl do pozadí, v jedné písničce kytaru vystřídal za baskytaru. Právě na tento nástroj hrával v dobách své největší slávy, když vystupoval v kapele slavné americké punkové zpěvačky Patti Smithové.

"Tohle mám na Česká a Slovenská republika rád, protože má takhle osobitej hlas - víte, o koho se jedná. David Koller," uvedl Kral dalšího hosta, který zazpíval svou píseň Sen. Následoval vůbec největší hit hvězdy večera Dancing Barefoot proslavený Smithovou; poté něžným podáním undergroundového hitu Muchomůrky bílé frontman připomněl svůj další idol - zesnulého Milana "Mejlu" Hlavsu.

Janda četl dopis z dětství
Posledním hostem večera byl Kralův dávný vzor Petr Janda. Frontman Olympiku přečetl dětský dopis, který mu kdysi pozdější spoluhráč nejslavnějších světových rockerů adresoval, než si s ním zahrál jeden z hitů legendárních Rolling Stones.

Ani po jeho odchodu dvaašedesátiletého Krale neopustila energie. "Hobluj, vole," pobízel ve své mateřštině spoluhráče k zahrání přídavku.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.