Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Jak hraje sklo? Bohemian Cristal Instrument prezentuje singl z chystaného alba

Lenka Morávková (Bohemian Cristal Instrument) foto: Adrian Tapia Rivera

Podmanivá skladba New Nature, která vychází 14. června, přináší mimořádný zvuk jedinečného nástroje ze skla nazvaného Bohemian Cristal Instrument, doprovázený hutnými syntezátory a evokativními vokály české hudebnice Lenky Morávkové. Lidovky.cz uvádějí v premiéře videoteaser k této skladbě.
  19:53

New Nature je prvním singlem z připravovaného debutového alba Bohemian Cristal Instrument. Za jeho konceptem se skrývá posthumanistický svět, kde se technologie, lidé a příroda propojují v novou jednotu. Skladba působí jako soundtrack k této postapokalyptické krajině, ve které se rodí nový svět. Společně se svým nástrojem autorka provází touto utopickou eko-fikcí a kóduje novou přírodu za doprovodu emotivní, ambientně-elektronické skladby.

Samotný singl vznikl v českých Krkonoších už v roce 2020, nahrávání pak probíhalo samostatně v renomovaném Seahorse Sounds Studios v Los Angeles. „Skladbu už mám ve finální podobě dlouho, ale stále jsem váhala s vydáním. Přála jsem si k singlu vytvořit krásný videoklip s vizuálními efekty ze skla, ale stále se mi nedařilo získat dostatek financí na realizaci. Nechtěla jsem ale dál čekat, takže jsem se rozhodla singl vydat a natočit k němu teaser v podobném duchu jako malou ukázku,“ komentuje vydání Lenka Morávková, která za koncept videa k New Nature získala v roce 2023 ocenění na Mezinárodním sympoziu digitálního umění v Paříži.

Singl bude pokřtěn hned dvakrát: 15. června v Los Angeles a 29. června v Praze v Paláci Akropolis, kde bude trávit Lenka Morávková uměleckou rezidenci. Představí zde i novou generativní laserovou show od italského umělce Jestern.

Lenka Morávková je rodačkou ze Železného Brodu na Jablonecku. Hudební cesta ji zavedla až do Los Angeles, kam původně odjela na doktorát (UCLA a UCR) v roce 2015. Po dvou letech se rozhodla pro profesionální dráhu hudebnice, odešla z doktorátu a bylo jí uděleno exkluzivní 01 vízum pro výjimečné umělce. Od té doby se pro ni hudba a umění jedinou stalo hlavní profesí a se svými projekty cestuje po celém světě.

Autor: