Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak je důležité šetřit bonmoty

Kultura

  14:48
PRAHA - Dílo Oscara Wildea přitahovalo filmaře od začátků kinematografie a jejich zájem trvá i více než sto let po autorově smrti. Film Vějíř lady Windermerové je další adaptací jedné z jeho slavných divadelních her. Mezi české distributory snímkem vstupuje společnost Blue Sky Film.

Vějíř lady Windermerové foto: Blue Sky FilmReprofoto

Spisovatel a dramatik Oscar Wilde je pro filmaře lákavý autor. Všechny jeho stěžejní hry se už dočkaly filmového zpracování. Většinou několikrát a v různých dekádách. Což svědčí o jejich nadčasovosti, za níž stojí hlavně Wildeův břitký humor a schopnost odpozorovat a vtipně okomentovat pohyby ve spletité sociální síti. Jen v rychlosti: Jak je důležité míti Filipa natočil v roce 1952 Anthony Asquith a o padesát let později Oliver Parker. Parker je podepsaný i pod Ideálním manželem z roku 1999 s Cate Blanchett a Julianne Moore. Ideálního manžela přitom zfilmoval jen rok před tím William P. Cartlidge. „Manžel“ má i několik němých verzí. Podobně jsou na tom i Salomé a Vějíř lady Windermerové. Wildeova divadelní prvotina má vedle slavné verze Ernsta Lubitsche z roku 1925 i verzi mexickou a německou. Navíc Brian Gilbert věnoval v roce 1997 osobnosti irského spisovatele a proslulého dandyho biografický snímek Wilde, v němž si hlavní roli zahrál Stephen Fry...

Wilde s americkým přízvukem
Obrovský úspěch divadelní premiéry Vějíře v roce 1892 v Londýně započal proslulou wildeovskou linii komedie mravů. Sám Wilde ji popsal jako „jednu z těch moderních her odehrávajících se v salonech s růžovými stínítky na lampičkách“. Salonem měl na mysli salon pozdně viktoriánský vyznačující se nejen růžovými stínítky, ale i striktními svazujícími mravy a kulturou klepů. Tvůrci nejnovější filmové adaptace salon opustili a vyměnili ho za vily na italském pobřeží. Opustili i dobu. Romantickou komedii plnou vztahových zápletek a aforismů na téma manželství přenesli do třicátých let mezi evropskou honoraci užívající si léto na pobřeží. Čas a místo nejsou jedinou změnou, kterou Wildeova předloha prošla. (Někteří) Angličané se mění na Američany, takže typická britskost se vytrácí s nástupem amerického přízvuku.

Lvice salónů, rozvedená Erlynne (Helen Hunt) opouští kvůli nesčetným aférkám New York. Doprovází ji jen dluhy a pověst ženy, která svádí manžele jiných. Svým promyšleným plánem rozčeří ospalou spořádanost korzující smetánky a zásahem do novomanželské romantiky mladého páru rozehraje sérii typicky wildeovských záměn a nedorozumění s morálním ponaučením a dobrým koncem. Druhou kráskou v příběhu je Scarlett Johansson. Protiváhou oběma lehce nevýrazným Američankám je zkušený britský herec Tom Wilkinson v roli dvořícího se Tuppyho. Ani jeho rozkošný výkon ale jako protiváha úplně nestačí.

Pokud se divák přenese přes „amerikanizaci“ příběhu, čeká ho hodina a půl v příjemném světě dobové podívané, která v režii Mikea Barkera plyne hladce, ale na Wildeův slovní temperament až příliš krotce. Výtvarníci si sice nechali na třicátých letech záležet, ale posunutím v čase i místě přichází adaptace o napětí, jiskřivost a atmosféru, která se váže právě a jedině na viktoriánskou Anglii. Italské pobřeží 30. let je mnohem frivolnější než Londýn na konci 19. století.

Hodnocení LN: * * *

Vějíř lady Windermerové (Velká Británie/Itálie 2006)
Režie: Mike Barker Scénář: Howard Himelstein
Hrají: Helen Hunt, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson, Mark Umbers, Milena Vukotic...
Distribuce v ČR: Blue Sky Film
Premiéra v ČR: 3. srpna

Jako první setkání s irským spisovatelem, který změnil nejen literaturu, ale i koncept muže, není snímek úplně šťastná volba, protože změnami se část Wildea a jeho génia vytrácí. Možná to tvůrci filmu cítili a snažili se ho dodat v koncentrované formě nahuštěných aforismů, jimiž je proslulý.

Rychlokurz z Wildea se postupně vymkl z rukou. Chytrých a vtipných dialogů je na jeden film až příliš. Jeden bonmot na téma manželství střídá druhý a protože se nedostávalo, jsou mnohé z nich dodané z jiných her. Nakonec si pravděpodobně nebudete pamatovat žádný. Trochu škoda. Mnohé i po sto letech stojí za to.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat