Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak Neruda předvídal mobilní telefon: Přijďte ke mně, naléhá panička

Kultura

  6:00
Jan Neruda nezažil kinematograf a nejspíš si nepředstavil, že by "optický telegraf" či jakési jiné "telátko" dokázalo přenést jeho povídky až do domácností. Zájem o techniku a technické novinky však měl: ve fejetonu z roku 1877 píše, že si s "hezounkým telefonkem hraje hodinu denně jako každý jiný". Dnes by si hrál zcela jistě s iPhonem.

Příznivec pokroku. Portrét Jana Nerudy jako mladého muže foto: Reprofoto

Jan Neruda (9. 7. 1834 – 22. 8. 1891), jehož 180. výročí narození si stojí za to v tomto létě připomenout, byl suverénní básník a prozaik, méně úspěšný dramatik, zato výrazný literární a divadelní kritik, redaktor a excelentní novinář, proslavený svým typickým fejetonem.

Fejetonistický žánr české prostředí převzalo z francouzských a německých žurnálů. Jan Neruda ho v krátké době bezpečně uchopil a osobitě vypěstoval. Glosoval jím politická témata, všímal si běžných událostí národního a společenského života, zachytil každodennost. Česká politika ho zklamala a postupně omrzela, takže do fejetonu z roku 1883 napsal: "Ještě 18 let do konce tohoto století – osmnácte let – propánaboha, my Čechové vyvedeme za tu dobu asi ještě kousků!" Také žádná změna...

Zkoumání žen a koček

Jan Neruda neměl štěstí ve vztazích k ženám a nikdy se neoženil. Bolesti z toho se dotýká v soukromé korespondenci upřímně, ve fejetonech s mužným vtipem – jako v Přírodopisném pozorování měšťákově, např. o kočce (1877): "Kočky a ženy je ukrutně těžko studovat, když člověk sám žádné nemá. Musí se obmezit na to, co mu tak přeběhne přes ulici. Ale ve dne žádná nepřebíhá, kočka totiž." Přitom ženský živel ho přitahoval a skicami ženského chování má beletristické práce protkány.

Jsou to slova obdivu: "O Pařížankách platí vůbec, že jsou osmým smrtelným hříchem, jejich láska ale prý, mimochodem řečeno, osmou svátostí" (1870), ale často si z typicky ženských špatných vlastností dělá žerty. Někdy se satirou značně kousavou, jako v popisu choti jednoho německého profesora: "... té učenost jejího manžela patrně uškodila na kráse: čelo samá klikatá vráska, nos špičatý, že by jím mohl provrtat tunel pod Švýcarskem." Neruda měl zájem o technické novinky, o plynové osvětlení, železnici, jízdu koňskou tramvají.

Mobilní telefon anticipoval takto: "Manžel jde po ulici. Drát se za ním šourá, manžel v chůzi drží telefonek u ucha, tvář jeho se usmívá. Potká ho přítel: Co se tak usmíváš, kamaráde? Manžel: Bavím se cestou se svou milou žínkou. Roztomilá – roztomilá – ta má nápady! Tu máš – telefonuj jí honem něco – ta bude překvapena!" Přítel přikládá telefonek těsně k uchu a slyší paničku: "To jste vy? Výborně! Jsem sama doma, nechte truhlíka mého manžela stát a pospěšte si honem ke mně!"

Baví čtenáře, že "věc tak zázračně jednoduchou" by jistě byl dovedl vynalézt sám, ba co víc, právě teď vymyslel telegraf optický – jeho provedení už nechá na jiných. "Sděluju vynález svůj veřejně a nezištně, já lidstvu činím kavalírský dar svým,tele‘ –,tele‘ – eh, ať se jmenuje to moje telátko už jak chce!"

Nerudovým vrcholným obdobím jsou sedmdesátá léta 19. století. Z cesty po Malé Asii, se sládkem Emanuelem Kittlem (otcem Emy Destinnové) a za jeho finanční podpory, vytěžil soubor krátkých povídek Různí lidé (1871). Z fejetonů sestavil výbory Studie, krátké a kratší (1876) a Žerty, hravé i dravé (1877) a časopisecky publikoval většinu textů, jež v říjnu 1877 vyšly jako Povídky malostranské. V témže roce otiskoval v časopise Lumír ukázky z chystané sbírky Písně kosmické (1878). Astronomové oceňují, že se v ní neodchýlil od základních fyzikálních fakt, například přednáší-li učený žabák v kaluži, "ze Slunce že by nastrouhal na tři sta tisíc Zemí".

Básníkovu pečlivou přípravu memoárově doložil jeho redakční kolega Jakub Arbes: Neruda se objevil vpodvečer v redakci Národních listů, "v plné ještě mužné síle a elegán v pravém toho slova smyslu", velké, štíhlé a statné postavy "se svrchníkem koketně přes jedno rameno přehozeným a s bílým plstěným kloboukem na hlavě". Přicházel z jakési přednášky a položil mu otázku, jak dlouhé by muselo být kyvadlo, aby jeho kmit trval celý rok. Arbes měl technické vzdělání a bryskně spočítal teoretický výsledek. Neruda byl nadmíru spokojen.

Jubileum v roce 1934

Sté jubileum Nerudova narození v roce 1934 bylo podnětem k oficialitám, ať to bylo shromáždění na půdě Univerzity Karlovy, nebo v ulicích Malé Strany, a výnosem ministerstva školství a národní osvěty bylo malostranskému gymnázium v dnešní Hellichově ulici určeno, aby od 1. září neslo v názvu jméno Jana Nerudy.

Diskutovalo se o plánovaném Nerudově pomníku, jehož umístění na Malostranském náměstí navrhla pražská radnice. Umělci a historici lokalitu zpochybnili pro značný dopravní provoz, existenci jiného pomníku (Ernsta Denise) a nevhodnost postavit figurální sochu pohlížející jedním směrem doprostřed náměstí. Doporučovali neméně reprezentativní umístění na začátek rampy Pražského hradu v Nerudově ulici, poblíž domu čp. 226-III, kde Neruda žil se svou "matičkou", provozující tu po manželovi zděděný tabáčnický krámek.

Sochu Jana Nerudy vytvořil až roku 1940 sochař Karel Dvořák (1893–1950). V prosinci 1949 ji odkoupilo Národní muzeum a zapůjčilo, aby byla v říjnu 1950 za proslovu ministra Zdeňka Nejedlého odhalena v místech Nerudova narození, tehdy již zbořených kasáren na Újezdě. V roce 1967 byla socha vrácena Pantheonu muzea. Nová plastika od Jana Simoty, představující Nerudu jako starého muže s kloboukem za zády, byla v září 1970 instalována do ústraní v Petřínských sadech, na samý okraj Malé Strany. Smutný závěr kdysi smělých plánů na důstojný pomník jednoho z nejlepších českých literátů.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...