Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se žilo a žije Čechům ve Vídni? Dozvíte se v novém dokumentu.

Kultura

  19:00
České kořeny ve Vídni aneb Vídeňský štrúdl po česku je název nového dílu dokumentární série vzniklé v produkci Mezinárodního českého klubu.

Zpravodajka Českého rozhlasu Marie Woodhamsová ve filmu České kořeny ve Vídni foto: Reprofoto

Po dvou předchozích dílech, věnovaných českým kořenům ve Švédsku a ve Švýcarsku se tentokrát tvůrčí tým v čele s režisérem Tomášem Kubákem vypravil natáčet do Vídně. Metropole bývalé monarchie, kdysi společného státu, lákala statisíce Čechů (i Slováků) za obživou již od 19. století. Jak a čím ale žije současná česká Vídeň?

Jan Brabenec ve filmu České kořeny ve Vídni

Příběhy rodin z Čech i Moravy, které zde zakotvily po roce 1968, jsou pestrou mozaikou osudů a názorů. Odehrávají se v nejrůznějších prostředích, kde rodiny žijí a pracují. Hraje se divadlo, vyučuje, muzicíruje, maluje, sportuje, ale i tlačí neposlušné auto…

Hudební složka dokumentu stejně jako u předchozích filmů vznikla s pomocí filmovaných osobností. Podílel se na ní například Tomislav Vašíček, zakladatel legendární skupiny Sputnici, který nyní žije v Gablitz u Vídně.

Proslulý vídeňský štrúdl pro diváky symbolicky peče Marie Woodhamsová, dlouholetá vídeňská spolupracovnice Českého rozhlasu. Dále se ve filmu objeví například Jan Brabenec nebo Ruda Cainer, který podrobně zmapoval vznik a zánik proslulého pomníku kdysi stojícího v Praze. Kromě několika zajímavých rodin film ve zkratce zachytil i dvě významné české instituce ve Vídni: českou školu a české ochotnické divadlo, obojí s tradicí téměř již 130 let.

Premiéra dokumentu proběhne v pondělí 30. září v Městské knihovně v Praze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!