Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak z dluhové pasti? Dokument otevírá kontroverzní téma exekucí

Kultura

  13:54
JIHLAVA - „Přece mi nemůžete sebrat film!,“ brání se dokumentaristka Andrea Culková brutálnímu nájezdu exekutorům ve svém bytě. Osobní příběh následků jedné zapomenuté pokuty otevírá nesnadné téma, které se Culková pokusila zpracovat do filmu. Dokument Exekuce, který představila na právě probíhajícím Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, vznikl jako součást cyklu České televize Český žurnál.

Záběr z filmu Český žurnál: Exekuce. foto: Český žurnál: Exekuce

Film, který je na festivalu zařazen do hlavní soutěžní sekce Česká radost, mapuje ožehavé téma exekuce v Česku. Pro Andreu Culkovou, která vzbudila velkou pozornost už svým předchozím filmem o cukrárenské lobby Sugar Blues, byl opět impulsem ke vzniku filmu její osobní příběh.

Když jednoho dne vnikli do jejího bytu exekutoři a začali bez vůle o dialog přelepovat různé předměty žlutými exekučními nálepkami, vzala režisérka instinktivně do ruky kameru a začala dění hned natáčet. Ze vzniklých záběrů diváka zamrazí, a to přitom v kontextu exekutorských příběhů jistě nepatří k těm nejhorším.

Co vlastně „slušného“ člověka přivede do stavu dlužníků? Proč se o tom v drtivé většině případů nedozví včas, tedy ve chvíli, kdyby mohl ještě situaci řešit jinak? A jakou roli hraje v celém procesu stát? Odpovědi na tyto otázky nastiňuje a pokouší se postupně rozkrývat režisérka, která do filmu podobně jako v předchozím případě neváhá zapojit svůj osobní život a celou rodinu. I proto působí film Andrey Culkové velmi autenticky a intenzivně, zároveň se ale neutápí pouze v léčení její osobní situace. Na pozadí příběhů dalších lidí se Culková pouští do zkoumání fenoménu dluhů, exekucí a splátek v současném Česku.

Z České republice je téměř milion lidí v exekuci, vyplývá z dokumentu. Typickým příkladem, jak se člověk stane dlužníkem, je situace, kdy zapomenutá nezaplacená pokuta po několika letech naroste o penále a dlužník je upomínán na adrese, ze které se odstěhoval, nevyzvedává si tudíž poštu, o pokutě se nedozví a ta dále roste, až je případ předám exekutorům.

Ve filmu zpovídá režisérka řadu lidí od dlužníků po ministra spravedlnosti, účastní se konference exekutorů a ptá se, jak stejný problém řeší v jiných zemích. Paradoxně ale čím se se o problému dozvídáme, tím komplikovanější se celá situace jeví a tím méně zřetelná je možnost, jak z ní ven situace ven.

Z Culkové pátrání vyplývá, že situace je komplikovaná a zdaleka se netýká jen samotných exekutorských praktik a jejich vysokých poplatků. Stávající podmínky jsou totiž nastavené tak, že exekutorský úřad je samostatný podnikatelský subjekt, který má velké pravomoce, jen částečně kontrolovatelné státem. Stát zároveň neposkytuje lidem, kteří se v v dluhové pasti ocitnou často vinou nesmyslně nastavené administrativní sítě, prakticky žádnou pomoc a podporu, jako je tomu v jiných evropských státech, kam se Culková pro porovnání vypravila.

Jedním z velkých problémů je určitě neexistující záchranná sociální pomoc v podobě poradenských center běžná například v Německu nebo Norsku. „Paní režisérka je jediná, kdo mi opravdu pomohl,“ řekl v debatě po premiérové projekci filmu v Jihlavě jeden z aktérů filmu, kterého zapadnutí do dluhů a půjček připravilo o dvě nemovitosti. Jak řekla při debatě sama režisérka, velkou roli hraje i to, že člověk se v situaci, kdy se stane dlužníkem, ocitá v obrovském emocionálním tlaku a stresu, v němž často reaguje jinak, než by tomu v běžné situaci.

„Doufám, že film otevře téma exekuce a dluhů v celé jeho šíři a napomůže další diskusi,“ podotkla režisérka.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat