Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jakubisko se opět vrací do historie. Natočí Slovanskou epopej

Slovensko

  14:41
PRAHA - Především na Slovensku a v České republice se bude natáčet nový film režiséra Juraje Jakubiska Slovanská epopej. Shoda názvu s malířským dílem Alfonse Muchy není náhodná. Film sice není přímo inspirovaný Muchovým souborem, ale jeho poetika a výtvarné zpracování snímek velmi ovlivní, řekla producentka snímku Deana Jakubisková Horváthová.

Juraj Jakubisko foto: ČTK

"To dílo (Muchova Slovanská epopej) se použije jako takový leitmotiv, jako dokumentační materiál toho, jak si představujeme slovanstvo," řekla Jakubisková.

Návrat do dávné minulosti

Režisér Jakubisko se ve snímku Slovanská epopej vrátí na Velkou Moravu do období před více než tisícem let, kdy říši ovládal její nejvýznamnější panovník, kníže Svatopluk. Film z dávné minulosti (z devátého století) začne pohledem do vzdálené budoucnosti (do doby kolem roku 3000).

Scénář k filmu je už hotový, nyní se pracuje na výtvarném a architektonickém pojetí. Natáčet by se mělo pravděpodobně v zimě 2011/2012, do kin by snímek mohl přijít v roce 2013 nebo 2014, dodala producentka.

Snímek Slovanská epopej se objevil ve čtvrtek v seznamu projektů, které se ucházejí o finanční podporu na českém ministerstvu kultury v rámci filmových pobídek. O podpoře se teprve bude rozhodovat.

Program podpory filmového průmyslu ČR, který v červnu schválila Evropská komise, umožní vracet producentům natáčejícím v českém prostředí 20 procent uznatelných nákladů.

Rekordní rozpočet

Firma Jakubiskofilm žádá ministerstvo kultury také o podporu na seriál, který má vzniknout z filmu Bathory, z materiálu, který se do snímku nevešel, a z dotáček.

Na snímku se budou podílet vedle Česka a Slovenska také Rusko, Bulharsko, Norsko, Ukrajina a Kazachstán. Rozpočet projektu je plánovaný na 17 milionů eur (420 milionů korun), to je o více než čtyři miliony eur více, než stál Jakubiskův historický velkofilm Bathory. S rozpočtem 13,3 milionu eur (zhruba 350 milionů korun) se Bathory zařadila k nejnákladnějším filmům ve střední Evropě.
Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...