Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jan Knap maluje idylu. V Česku jde o zázrak

Kultura

  15:13
PRAHA - Chtělo by se napsat, že je Jan Knap skrytým klenotem české malby. Podobné teritoriální vymezení ale vlastně nedává smysl. I když se Jan Knap v Čechách narodil a po putování světem se sem zase vrátil, to, co maluje, vychází z tradice daleko širší, evropské a křesťanské.

Jan Knap foto: Reprofoto

Na někoho, kdo sleduje pouze současné výtvarné umění, mohou Knapovy obrazy působit až šokujícím dojmem: Myslí vůbec umělec své idylické scény z idealizovaného rurálního ráje vážně, nebo je to nějaká skrytá subverze?

Jan Knap

Není. Rozkvetlé zahrady, děti – andílci hrající na housle a spokojeně se pasoucí stáda oveček vyjadřují umělcův světonázor a navazují na dlouhou tradici podobných výjevů v evropské malbě. Chceme-li, můžeme to vnímat jako zázrak, ale podobný způsob projevu má i v onom dekadentním světě současného umění svůj nezanedbatelný úspěch.

Osobní ráje

Jan Knap
Galerie Havelka, Praha 1
do 30. 4.
www.galeriehavelka.cz

Knapova hladká malba nepotřebuje velké formáty, aby ukázala svou sílu, a možná ještě zajímavější než finální obrazy jsou umělcovy skicy a lavírované kresby. Na nich názorně vidíme, jak ráj na zemi získává svou podobu, není výsledkem nějakého zjevení, ale umělec se k němu dopracovává živými studiemi.

I když Jan Knap patří k vyhledávaným umělcům, vystavuje velice málo a od jeho poslední výstavy v Praze uběhlo již více jak deset let. Za tu dobu se vlastně nic nezměnilo. Knap maluje pořád to samé a stále stejným způsobem. Protože to, co maluje – naplnění šťastného života – se ve své podstatě nemění.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!