Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančárek točí dokument o Havlovi. Na přání exprezidenta

USA

  16:56
NEW YORK - Režisér Petr Jančárek natáčí dokument o současném životě Václava Havla. Nyní proto někdejšího českého prezidenta doprovází při jeho pobytu ve Spojených státech.

Václav Havel foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Mimo jiné tak zaznamenal například pondělní setkání českého exprezidenta s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem v New Yorku. Havla také bude natáčet na americké premiéře jeho nejnovější hry Odcházení ve Filadelfii v noci na čtvrtek.

O americké premiéře Odcházení čtěte zde

"Václav Havel mě v dubnu loňského roku oslovil, abych sbíral audiovizuální materiály s ním, abych ho natáčel, a my se snažíme to v maximální možné míře dělat. Sledujeme ho jak při oficiálních, tak při některých neoficiálních nebo soukromých aktivitách, což je asi nejkrásnější práce, kterou dneska může český dokumentarista dělat," řekl Jančárek v New Yorku.

Jančárek má v současnosti k dispozici kolem 100 hodin materiálu a natáčet by chtěl, "dokud to půjde". "Samozřejmě z toho ale vzniknou a vznikají nějaké vedlejší produkty. Nyní například připravujeme dokument, jak pan prezident strávil a organizoval oslavy 20. výročí listopadu 1989," uvedl Jančárek. Snímek podle něj bude součástí DVD o koncertu pořádaném k tomuto výročí, jejž Havel vydá ve spolupráci s Českou televizí.

Havel nechce nic skrývat
Havla už v minulosti po revoluci natáčel dokumentarista Pavel Koutecký, který v roce 2006 tragicky zemřel. Režisér Miroslav Janek poté z jeho záběrů sestříhal snímek Občan Havel (2007), který podle recenzentů přinesl nezvykle otevřený pohled do Havlova soukromí i vysoké politiky. Jančárek si ochotu bývalého prezidenta nechat takto zaznamenávat svůj život vysvětluje tím, že Havel programově nechce nic skrývat.

Natáčení Havlova současného života podle něj vzniká především díky podpoře dárců, například Dadji Altenburgové Kohlové. Havel si vymínil, aby projekt nebyl dopředu prodán žádné televizi, což Jančárek považuje za rozumné rozhodnutí, se kterým se ztotožňuje.

Jančárek již o Havlovi natočil dokument Václav Havel, Praha - Hrad, jenž mapuje příchod někdejšího disidenta a jeho přátel na Pražský hrad a jejich působení v Kanceláři prezidenta republiky od 29. prosince 1989 do prvních svobodných voleb v červnu 1990.

Snímek na začátku května zvítězil na washingtonském festivalu filmů o politice, v pondělí jej režisér představil i divákům v newyorském Českém centru. Po projekci uvedl, že na tento film chce navázat dalšími dokumenty, jež budou zachycovat následující období.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...