Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jazzfest Brno ozdobí Dan Bárta. Bratři Breckerové nepřijedou

Kultura

  8:00
PRAHA / BRNO - Prestižní hudební festival odstartuje 4. dubna v brněnském divadle Reduta.

Dan Bárta foto: ARCHIV MAFRA - Hynek Glos

Na programu bude dvojkoncert virtuozního amerického pianisty Craiga Taborna, který doplní společný projekt domácích Morning Walks, tria Martina Brunnera a Epoque Quartetu.

Festival, jenž se každoročně může pochlubit výjimečnou koncentrací jmen ze zahraničí i z domácí scény, dlouhodobě mapuje téměř nekonečnou rozmanitost současného jazzu a dává prostor jeho nejrůznějším stylovým tvářím. Letos nabízí pestré koncertní zážitky až do 30. dubna.

V průběhu měsíce se dále představí duo Scott Robinson a Emil Viklický, výtečný argentinský saxofonista Javier Girotto ve společnosti saxofonového kvarteta Pigeon, extrovertní varhaník Ondřej Pivec a americká kapela Trio Of OZ, v níž excelují klavíristka a aranžérka Rachel Z a fenomenální bubeník Omar Hakim.

Brom po italsku

Na brněnském pódiu vystoupí také indoamerický kytarista Rez Abbasi ve společnosti saxofonisty Rudreshe Mahanthappy, Dan Bárta s Triem Roberta Balzara, izraelský klavírista a bývalý dlouholetý spoluhráč Avishaie Cohena Shai Maestro či britský saxofonista Will Vinson se svou newyorskou sestavou.

Pořadatelé chystají rovněž exkluzivní festivalový projekt italské zpěvačky Roberty Gambarini s rozhlasovým orchestrem Gustava Broma.

Avizovaný koncert funk-jazzového trumpetisty Randyho Breckera a jeho obnovené skupiny Brecker Brothers Reunion Band, jenž se měl uskutečnit v sobotu 20. dubna v brněnském Semilasse, byl z technických důvodů zrušen.

Zahrát si s mistrem

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Populární organizované jam sessions jsou nedílnou součástí festivalu už od jeho založení. Premiéru má série vícedenních workshopů špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nedávno vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem Jazzfestu. Účast na workshopech přislíbili Rez Abbasi (kytara), Rudresh Mahanthappa (saxofon), Shai Maestro (klavír) a Ziv Ravitz (bicí), Will Vinson (saxofon) a Lage Lund (kytara).

Autor:

Mohlo by vás zajímat