Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

JazzFestBrno posiluje program o další velká jména. Brad Mehldau zahraje už v neděli

Brad Mehldau foto: Michael Wilson

JazzFestBrno ohlásil do svého bohatého programu další jména. Přijede slavná americká klavíristka japonského původu Hiromi, hudební šaman Richard Bona či kytarový mistr Mike Stern. Vše završí celodenní akce s českými jazzmany. Festival zahájí právě dnes v Sono Centru americký kontrabasista Christian McBride s projektem Inside Straight a v neděli vystoupí v Mahenově divadle hvězdný klavírista Brad Mehldau společně s Filharmonií Brno.
  5:00

Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno zkompletoval hlavní program 21. ročníku. Nově do něj přibyla japonská pianistka Hiromi, která svoji už tak vysokou popularitu ještě znásobila loňským vystoupením na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Tokiu. Dalšími novými jmény v programu jsou multiinstrumentalista a zpěvák Richard Bona s českým Jazz Dock Orchestra, kapela kytaristy Mikea Sterna a saxofonisty Billa Evanse a duo pianisty Joeyho Calderazza a basisty Johna Patitucciho.

Ti doplnili již dříve zveřejněné jazzové hvězdy, mezi nimiž se skví kytarista Pat Metheny, baskytarista Marcus Miller, zpěvačky Lizz Wright a Cécile McLorin Salvant, pianista Brad Mehldau s Filharmonií Brno, kapela GoGo Penguin, Delvon Lamarr Organ Trio a basista Christian McBride se svým uskupením Inside Straight, který 3. března festival odstartuje. Lákadlem letošního ročníku je i nedávno zveřejněný dvojkoncert kapely In Common kytaristy Matthewa Stevense a saxofonisty Waltera Smithe III, kterou na pódiu vystřídá bubeník Antonio Sánchez s kapelou Bad Hombre nominovanou na letošní Grammy.

„Samozřejmě ani letos neopomíjíme českou scénu. Po dobré zkušenosti z loňska, kdy jsme 20 let JazzFestu Brno oslavili celodenním festivalem ve festivalu právě s českými kapelami, jsme se rozhodli na tento koncept navázat. Nová akce nazvaná Slavnosti synkop letos představí přibližně desítku kapel na třech pódiích během jediného večera v Divadle Husa na provázku,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Fanoušci domácího jazzu se mohou těšit například na Dana Bártu, Davida Dorůžku, Vertigo, Luboše Soukupa či Tomáše Lišku.

Součástí letošního ročníku bude také jam session k Mezinárodnímu dni jazzu, tradiční koncert Katedry jazzu JAMU, workshopy JazzFestBrno dětem či akce JazzFestBrno on the Road se zpěvačkou Samarou Joy. Vstupenky a další informace jsou k dispozici na webu jazzfestbrno.cz.

Vzhledem k přesunutým koncertům z minulých let se termín festivalu letos roztáhl do celého roku, a tak se dříve tradiční jarní festival s několika podzimními koncerty v rámci série Echoes of JazzFestBrno bude letos konat od března až do prosince.

„S výjimkou letních prázdnin nabídneme koncert v každém měsíci. Věříme, že toto intenzivní celoroční setkávání bude pro naše fanoušky náplastí za předchozí dva roky střídavého kulturního půstu,“ říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo a naznačuje, že zatímco jarní program festivalu je finální, pro podzimní část je ještě několik dalších festivalových večerů v jednání.

Stejně tak pořadatelé jednají o nových termínech koncertů odložených z dřívějška. „V nejbližších týdnech bychom měli znát nové termíny koncertů Jacoba Colliera a Lionela Louekeho. Nejpozději do pár měsíců snad i náhradní termíny vystoupení Maria Schneider Orchestra, Clayton-Hamilton Jazz Orchestra a Joshua Redman Quartet,“ dodává Vilém Spilka.

JAZZFESTBRNO 2022

začátky koncertů v 19:30, pokud není uvedeno jinak

3. 3., Sono Centrum
Christian McBride & Inside Straight

6. 3., 19:00 Mahenovo divadlo
Brad Mehldau & Filharmonie Brno, dirigent Clark Rundell

21. 3., Besední dům
Cécile McLorin Salvant & Sullivan Fortner

23. 3., Cabaret des Péchés
Matthew Stevens / Walter Smith III In Common
Antonio Sánchez & Bad Hombre

9. 4., Sono Centrum
Delvon Lamarr Organ Trio

26. 4., Sono Centrum
Pat Metheny Side-Eye

27. 4., Divadlo na Orlí
Koncert Katedry jazzu Hudební fakulty JAMU

28. 4., Bobycentrum
Hiromi

30. 4., Music Lab
Jam Session k Mezinárodnímu dni jazzu

1. 5., Sono Centrum
GoGo Penguin

3. 5., MěKS Tišnov / JFB On The Road
Samara Joy

18. 5., Sono Centrum
Mike Stern / Bill Evans Band 

22. 5., Cabaret des Péchés
Joey Calderazzo & John Patitucci

29. 5., 11:00, SVČ Lužánky
JazzFestBrno dětem

12. 6., Sono Centrum
Richard Bona & Jazz Dock Orchestra

26. 6., 17:00, Divadlo Husa na provázku
Slavnosti synkop
Vertigo 20 let
Ondřej Štveráček – Brian Charette – Dano Šoltis
Markéta Foukalová – Martin Brunner – Vít Křišťan
Jeff Ballard – David Dorůžka – Piotr Wyleżoł
Dan Bárta – Kornél Fekete-Kovács – Robert Balzar Trio
Point of Few
Luboš Soukup Freetown Quartet
Liška/Erdogan Quartet
Treetop 

30. 10., Janáčkovo divadlo
Lizz Wright

4. 11., Janáčkovo divadlo
Marcus Miller

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!