Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jazzmanem roku je Sonny Rollins. Vystoupí v Praze

Kultura

  11:00
NEW YORK - Tenorsaxofonista Sonny Rollins získal tři jazzové ceny Jazz Awards, včetně ocenění pro nejlepšího hudebníka roku.

Tenorsaxofonista Sonny Rollins foto: ČTK/AP

Tuto cenu získala jednaosmdesátiletá jazzová legenda už podruhé. Rollins dostal i cenu pro album roku za Road Shows, Vol. 2 zahrnující živé nahrávky z koncertů v Japonsku i z koncertu v New Yorku k jeho 80. narozeninám, kde s ním hrál slavný altsaxofonista Ornette Coleman. Rollins dostal i cenu pro nejlepšího tenorsaxofonistu.

Učil jsem se od svých předchůdců

"Narodil jsem se s určitým nadáním, za které jsem vděčný. Kopíroval jsem své předchůdce, učil jsem se od nich a jsem jim vděčný," uvedl Sonny Rollins v prohlášení k udělení cen, které uděluje Asociace jazzových novinářů.

Rollins uzavře 31. října ve velkém sále Lucerny v Praze festival Struny podzimu. V České republice se představí na den přesně po 30 letech. Hudební improvizátor, vystoupí s doprovodnou skupinou složenou z výrazně mladších hudebníků.

Nejlepší jazzovou skupinou byla vyhlášena US Five saxofonisty Joe Lovana, zatímco orchestrem roku Mingus Big Band, který se zaměřuje na kompozice již zesnulého slavného kontrabasisty Charlese Minguse.

Další kontrabasista Ben Williams, který loni vydal své debutové album State of Art, se stal nastupujícím hudebníkem loňského roku.

V jednotlivých nástrojových kategoriích byli oceněni Izraelec Anat Cohen (klarinet), Američané indického původu Vijay Iyer (klavír) a Rudresh Manhanthappa (altsaxofon), stejně jako Ambrose Akinmusire (trubka), Wycliffe Gordon (trombón), Bill Frisell (kytara) a Regina Carterová (housle).

Zpěvačkou roku byla vyhlášena Gretchen Parlatová a Kurt Elling nejlepším jazzovým vokalistou. Pianista a skladatel Horace Silver dostal ocenění za celoživotní dílo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!