Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jděte domů. Bratříčku, zavírej vrátka. Proti srpnové okupaci se bouřili i hudebníci

Kultura

  12:54
PRAHA - Okupace vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 vyvolala ve většině obyvatel Československa pocity vzteku a beznaděje. Mnohým umělcům, například Karlu Krylovi či Martě Kubišové, se podařilo tuto náladu zachytit v písních.

Karel Kryl. foto: Artcam

V jiných případech si texty, které vznikly ještě v době optimistického Pražského jara, začali lidé v kontextu srpnových událostí vykládat po svém - jako protestsongy či jako vyjádření depresivní atmosféry, která v Československu po roce 1968 nastala. Dotyční interpreti následně za normalizace čelili útlaku, režim jim zakazoval koncertovat a někteří se zcela stáhli do ústraní nebo se uchýlili k emigraci. Server Lidovky.cz zmapoval nejznámější a nejvýznamnější z těchto písní.

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Ačkoli je píseň často připomínána především v souvislosti s listopadem 1989, zpěvačka ji nazpívala dva dny po vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, 23. srpna 1968. Původně sice Modlitba pro Martu vznikla jako apolitický hudební doprovod k jedné z epizod seriálu Píseň pro Rudolfa III., Kubišová ji ale podle svých slov nahrávala již v atmosféře okupované země. 

„Zloba, závist, zášt, strach a svár, ty ať pominou,“ zní text, který promlouvá k českému národu a odkazuje na jednoho z jeho velikánů, Jana Amose Komenského. Kubišová pro svůj nesouhlas s okupací nesměla během normalizace veřejně vystoupovat a návrat slavila až se sametovou revolucí - právě Modlitbou pro Martu.

Pavel Novák - Jděte domů

Nejdrsnějším a nejexplicitnějším hudebním svědectvím o srpnu 1968 byla pravděpodobně skladba přerovského zpěváka Pavla Nováka. Přímo je v ní například popsána smrt lidí, kteří se postavili sovětským tankům. “S prostřílenou pánví klesla na kolena, kulomet svou píseň hrál,“ zpívá se zde například o úmrtí náhodné dívky. V refrénu pak Novák vykřikuje, že člověka, který invazi způsobil, by měli „vyhnat mezi vlky“, a vojska Varšavské smlouvy nekompromisně posílá domů.

Karel Černoch - Píseň o mé zemi

Populární zpěvák ještě před srpnovými událostmi nahrál se svou skupinou Juventus album Páteční. To obsahovalo například skladby Stůj, občane a 18 minut, v nichž mnozí posluchači (a také představitelé režimu) následně spatřili paralelu se sovětskou okupací. Zkáza z kosmu, která se na lidstvo řítila v textu písně 18 minut, byla například považována za metaforu k vojenské invazi.

Černoch následně vydal i „skutečný“ protestsong Píseň o mé zemi, v níž československou hrdost povzbuzoval slovy „Doufej a zpívej, národ tolik síly má, aby mohl žít“. Skladba vyhrála roku 1969 soutěž Bratislavská lyra a umělci vysloužila dvouletý zákaz vystupování v médiích. Ke zpěvu se směl vrátit až poté, co se od písně distancoval a vrátil údajně příliš vysokou finanční odměnu, jíž se mu za ni dostalo.

Petr Ulrych - Zachovejte klid!

Člen bigbítové skupiny Atlantis zaslechl opakovanou výzvu k zachování klidu v rádiu v brzkých ranních hodinách 21. srpna 1968. V návalu rozhořčení ihned sepsal vzteklou píseň inspirovanou tímto sloganem a vyrazil s ní do budovy brněnského rozhlasu. Song, v jehož refrénu zaznívají slova „My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič,“ na místě zahrál. Dochovala se tak jediná, nekvalitní nahrávka z tohoto vysílání.

Ulrych později popisoval, že se při zpěvu cítil „nádherně“ - kolem něj údajně ještě panovala naděje a optimismus přetrvávající z období Pražského jara. Píseň tak vnímal jako povzbuzení Čechoslováků, nikoli výraz zmaru. Především za tuto skladbu pak režim Ulrychovi omezil možnost koncertování.

Tatiana Hubinská - Strhnite masky

Proti okupaci protestovali umělci také na Slovensku. Ivan Vašica a Kamil Peterej napsali zoufalou píseň Strhnite masky pro tehdy úspěšnou zpěvačku Tatianu Hubinskou. Text, v němž zpěvačka promlouvá k Bohu, obsahuje například slova „Já nad nebem vidím krásny dym, na jej hrudi sedí čierný vták, cez jeho krídla svetlo nevidím“. Pro Hubinskou, která v 60. letech koncertovala i v zemích západní Evropy, znamenala tato píseň konec kariéry. Ke zpěvu už se nikdy nevrátila.

Karel Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka

Nejslavnější český autor protestsongů stvořil i nejslavnější protestsong týkající se srpnové okupace. Kryl trávil v létě 1968 dovolenou s přáteli v Chřibech, kde jej také zastihly zprávy o příjezdu vojsk Varšavské smlouvy. Dojemnou píseň o bezmocném bratříčkovi pronásledovaném vojáky v „hranatých železných maringotkách“ napsal hned dvaadvacátého srpna.

V březnu 1969 ještě stihlo vyjít stejnojmenné album, na němž zpěvák narážel na srpnové události také v písni Tak vás tu máme. Na podzim téhož roku se Kryl uchýlil k emigraci.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat