Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jděte domů. Bratříčku, zavírej vrátka. Proti srpnové okupaci se bouřili i hudebníci

Kultura

  12:54
PRAHA - Okupace vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 vyvolala ve většině obyvatel Československa pocity vzteku a beznaděje. Mnohým umělcům, například Karlu Krylovi či Martě Kubišové, se podařilo tuto náladu zachytit v písních.

Karel Kryl. foto: Artcam

V jiných případech si texty, které vznikly ještě v době optimistického Pražského jara, začali lidé v kontextu srpnových událostí vykládat po svém - jako protestsongy či jako vyjádření depresivní atmosféry, která v Československu po roce 1968 nastala. Dotyční interpreti následně za normalizace čelili útlaku, režim jim zakazoval koncertovat a někteří se zcela stáhli do ústraní nebo se uchýlili k emigraci. Server Lidovky.cz zmapoval nejznámější a nejvýznamnější z těchto písní.

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Ačkoli je píseň často připomínána především v souvislosti s listopadem 1989, zpěvačka ji nazpívala dva dny po vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, 23. srpna 1968. Původně sice Modlitba pro Martu vznikla jako apolitický hudební doprovod k jedné z epizod seriálu Píseň pro Rudolfa III., Kubišová ji ale podle svých slov nahrávala již v atmosféře okupované země. 

„Zloba, závist, zášt, strach a svár, ty ať pominou,“ zní text, který promlouvá k českému národu a odkazuje na jednoho z jeho velikánů, Jana Amose Komenského. Kubišová pro svůj nesouhlas s okupací nesměla během normalizace veřejně vystoupovat a návrat slavila až se sametovou revolucí - právě Modlitbou pro Martu.

Pavel Novák - Jděte domů

Nejdrsnějším a nejexplicitnějším hudebním svědectvím o srpnu 1968 byla pravděpodobně skladba přerovského zpěváka Pavla Nováka. Přímo je v ní například popsána smrt lidí, kteří se postavili sovětským tankům. “S prostřílenou pánví klesla na kolena, kulomet svou píseň hrál,“ zpívá se zde například o úmrtí náhodné dívky. V refrénu pak Novák vykřikuje, že člověka, který invazi způsobil, by měli „vyhnat mezi vlky“, a vojska Varšavské smlouvy nekompromisně posílá domů.

Karel Černoch - Píseň o mé zemi

Populární zpěvák ještě před srpnovými událostmi nahrál se svou skupinou Juventus album Páteční. To obsahovalo například skladby Stůj, občane a 18 minut, v nichž mnozí posluchači (a také představitelé režimu) následně spatřili paralelu se sovětskou okupací. Zkáza z kosmu, která se na lidstvo řítila v textu písně 18 minut, byla například považována za metaforu k vojenské invazi.

Černoch následně vydal i „skutečný“ protestsong Píseň o mé zemi, v níž československou hrdost povzbuzoval slovy „Doufej a zpívej, národ tolik síly má, aby mohl žít“. Skladba vyhrála roku 1969 soutěž Bratislavská lyra a umělci vysloužila dvouletý zákaz vystupování v médiích. Ke zpěvu se směl vrátit až poté, co se od písně distancoval a vrátil údajně příliš vysokou finanční odměnu, jíž se mu za ni dostalo.

Petr Ulrych - Zachovejte klid!

Člen bigbítové skupiny Atlantis zaslechl opakovanou výzvu k zachování klidu v rádiu v brzkých ranních hodinách 21. srpna 1968. V návalu rozhořčení ihned sepsal vzteklou píseň inspirovanou tímto sloganem a vyrazil s ní do budovy brněnského rozhlasu. Song, v jehož refrénu zaznívají slova „My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič,“ na místě zahrál. Dochovala se tak jediná, nekvalitní nahrávka z tohoto vysílání.

Ulrych později popisoval, že se při zpěvu cítil „nádherně“ - kolem něj údajně ještě panovala naděje a optimismus přetrvávající z období Pražského jara. Píseň tak vnímal jako povzbuzení Čechoslováků, nikoli výraz zmaru. Především za tuto skladbu pak režim Ulrychovi omezil možnost koncertování.

Tatiana Hubinská - Strhnite masky

Proti okupaci protestovali umělci také na Slovensku. Ivan Vašica a Kamil Peterej napsali zoufalou píseň Strhnite masky pro tehdy úspěšnou zpěvačku Tatianu Hubinskou. Text, v němž zpěvačka promlouvá k Bohu, obsahuje například slova „Já nad nebem vidím krásny dym, na jej hrudi sedí čierný vták, cez jeho krídla svetlo nevidím“. Pro Hubinskou, která v 60. letech koncertovala i v zemích západní Evropy, znamenala tato píseň konec kariéry. Ke zpěvu už se nikdy nevrátila.

Karel Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka

Nejslavnější český autor protestsongů stvořil i nejslavnější protestsong týkající se srpnové okupace. Kryl trávil v létě 1968 dovolenou s přáteli v Chřibech, kde jej také zastihly zprávy o příjezdu vojsk Varšavské smlouvy. Dojemnou píseň o bezmocném bratříčkovi pronásledovaném vojáky v „hranatých železných maringotkách“ napsal hned dvaadvacátého srpna.

V březnu 1969 ještě stihlo vyjít stejnojmenné album, na němž zpěvák narážel na srpnové události také v písni Tak vás tu máme. Na podzim téhož roku se Kryl uchýlil k emigraci.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat