Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden svět už zná své vítěze - nejlepší dokument pro Nepřátele národa

Kultura

  17:44
PRAHA - Letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět už zná své vítěze. Cenu za nejlepší film získá britsko-kambodžský snímek Nepřátelé národa o výpovědích svědků vraždění za vlády Rudých Khmerů. Ocenění za nejlepší režii si letos vysloužil polský dokument Chemo o onkologických pacientech.

Šéf humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, íránská exilová novinářka Golnaz Esfandíaríová a senátor Jaromír Štětina na zahájení festivalu Jeden svět foto: ČTK

Tyto i další ceny si převezmou tvůrci nebo jejich zástupci ve čtvrtek večer v pražském kině Lucerně, upřesňuje mluvčí Jednoho světa Filip Šebek.

Rekordní návštěvnost

Návštěvnost pražské části festivalu už překonává loňský rekord. Festivalové filmy vidělo od minulého čtvrtka do úterního večera přes 32.500 diváků. Do úterka bylo 58 projekcí vyprodaných. Návštěvnost je velmi slušná i v regionech, celkový počet návštěvníků by mohl letos opět prolomit hranici 100.000, odhaduje Šebek.

Ústřední postavou vítězného filmu Nepřátelé národa je kambodžský novinář, který už více než deset let tráví své víkendy prací na projektu v odlehlých provinciích. Nahrál desítky rozhovorů s lidmi, kteří se podíleli na vraždění za Rudých Khmerů. Podařilo se mu získat i výpověď pravé ruky Pol Pota, trvalo léta, než si získal jeho důvěru.

Snímek, který získá cenu za režii, pojednává o pacientech podstupujících chemoterapii na varšavské onkologické klinice. Nemocní si tam krátí čas rozhovory o oblíbených jídlech, svatebních šatech i vtíravých myšlenkách na sebevraždu.

Cenu poroty i zvláštní uznání pro Tibet
Ve čtvrtek bude udělena také cena Poroty Rudolfa Vrby za nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Cenu letos získá snímek Slunce za mraky, ve čtvrtek si ji převezme tibetská režisérka Ritu Sarin a režisér Tändzin Sonam. Oba si převezmou zároveň Zvláštní cenu Václava Havla udělovanou filmům, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv. Cenu by měl předat osobně bývalý prezident ČR.

Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby získá snímek Tibet zpívá. Muzikolog tibetského původu se vrací do země svých předků, aby dokumentoval její hudební bohatství. Při nahrávání lidových písní je ale zatčen, obviněn ze špionáže a odsouzen k 18 letům vězení. Film získal Cenu poroty v kategorii dokumentů loni na festivalu v Sundance.
Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu bude udělena českému filmu režiséra Tomáše Kudrny Mlčeti zlato.

Studentskou cenu pro nejlepší film z kolekce snímků Jeden svět pro studenty převezme od studentské poroty režisérka Marije Meermanová za svůj snímek Chci být Někdo.

Vítěz divácké ceny bude znám až ve čtvrtek, podle dosavadních výsledků se zdá, že se jím stane český dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní. Časosběrný dokument sleduje životy několika lidí, které kvůli jejich zdravotnímu postižení rodina už v porodnici opustila a umístila do ústavu. Film získal cenu Pavla Kouteckého za loňský rok.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat