Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden svět vyjádřil podporu Asii. Z Prahy se přesouvá do dalších měst

Kultura

  7:19
PRAHA - Festival Jeden svět zná vítězné filmy. K vidění budou během dneška v Praze, kde přehlídka večer skončí. Až hluboko do dubna však pokračuje v mnoha městech republiky.

Film Slunce za mraky vypráví o minulosti, současnosti a možné budoucnosti Tibetu, který je okupovaný Čínou. Okupanti se vyžívají například v ničení portrétů tibetského vůdce dalajlamy. foto: ČTK/AP

Nejlepším filmem letošního ročníku festivalu dokumentů s tematikou lidských práv Jeden svět se podle hlavní poroty stal snímek Nepřátelé národa od Roba Lemkina a Theta Sambatha. Odehrává se v dnešní Kambodži, kde novinář Sambath ve volném čase sbírá výpovědi lidí, kteří se osobně podíleli na genocidě za hrůzovlády Rudých Khmerů v letech 1975–1979.

"Nedělám to pro noviny, ale pro historii," říká Sambath, jenž do pátrání vložil deset let a všechny své peníze. Kvůli Khmerům přišel o rodiče i o bratra, mstít se však nechce: jen pochopit, jak si příslušníci jednoho národa dokázali páchat navzájem takové ukrutnosti.

Sambath nesoudí. Pátrá po vrazích, kteří kdysi na "vražedných polích" zabíjeli "nepřátele lidu" noži a motykami a kterých v anonymitě pořád žijí stovky. Dokáže v nich vzbudit důvěru. A oni mu pak ukazují, u kterého stromu zabili kolik desítek lidí, jak přesně je při tom drželi a kam je potom nasypali. "Podřezával jsem je, a když mě začala bolet ruka, přešel jsem k bodání," říká Suon, na první pohled obyčejný strejda z venkova.

Někdejší vrazi říkají to samé, co člověk zná třeba z Norimberských procesů: jen jsme plnili příkazy shora, jinak by zabili nás. Sambath tak najde Suonova nadřízeného Khouna a jeho šéfku "sestru Em". Dál se stopa ztrácí. Sambathovi se však podaří husarský kousek: spřátelí se s někdejším "bratrem č. 2" Nuonem Cheou, jenž Kambodži vládl spolu s Pol Potem neomezenou rukou. Cheovy eufemismy o nutnosti "řešit nepřátele režimu" jsou mrazivé – ale Sambath starého muže dokáže ukázat komplexněji než jen jako "pouhého" zločince proti lidskosti a vzbuzuje tím mnoho překvapivých otázek a zjištění.

Cenu za nejlepší režii hlavní porota udělí snímku Chemo. Film Pawla Łozińského je dalším z vlny vynikajících humanisticky laděných dokumentů z Polska: patří mezi ně třeba Šest týdnů či na Oscara nominovaný Králík po berlínsku. Łoziński tu nedělá nic jiného, než že snímá výpovědi a detaily tváří lidí, kteří do varšavské nemocnice docházejí na chemoterapii. Na ploše necelé hodiny se odehraje mozaika mikropříběhů: jsou tu mladíci doprovázení matkami, manželky s manželi, osamělí důchodci...

Lidé se dávají do řeči, porovnávají si diagnózy, řeší každodenní problémy – ale také myslí na budoucnost a někdy se poddávají sebelítosti. A všichni chtějí, aby "to" už dokapalo a mohli jít domů. Každá z vět by se dala tesat, do každého z osudů se dá vcítit. Łoziński vybrousil skutečný klenot, který postrádá patos, zato srší nadějí.

Tibet na rozcestí
Cenu Poroty Rudolfa Vrby získává nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Letos se jím stal dokument Slunce za mraky. Cenu převezme režisérská dvojice Ritu Sarinová a Tenzing Sonam spolu s výkonnou producentkou filmu Františkou Habsburskou. Slunce za mraky si bere předloňské povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jako příležitost k rekapitulaci moderní historie Tibetu a jeho vyhlídek do budoucna. V jádru snímku nabitého informacemi leží dvě zásadní dilemata. Dalajlama je coby tibetský politický a náboženský vůdce ve dvou ohních, protože musí sladit svá protichůdná přesvědčení coby buddhisty i coby politika. A Tibeťané, přestože svého vůdce bezmezně milují, si začínají uvědomovat, že jeho umírněné volání po autonomii v rámci Číny namísto plné nezávislosti je slepou uličkou a že je třeba být i přes dalajlamovy prosby radikálnější.

Vítěz Divácké ceny VŠEM bude znám až dnes. V hlasování vede český časosběrný dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní o postižených dětech odmítnutých rodiči.

Přehlídka dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se letos koná podvanácté. I letos překonává rekordy. Do úterního večera ji jen v Praze navštívilo přes 32 500 diváků, 58 projekcí bylo vyprodaných. Díky možnosti udělat si festival po svém narostl i počet projekčních míst. Pražská část končí dnes, o pokračování Jednoho světa v regionech, na školách, či dokonce ve vlastní režii se lze informovat na www.jedensvet.cz.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...