Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen zavřít oči a poslouchat... Dr. House

Kultura

  7:00
Nemusíme být zuřivými konzumenty televizních seriálů abychom rozpoznali, že britský herec Hugh Laurie není jen ženami všeho věku a napříč sociálním rozvrstvením milovaný doktor House. Je to všestranná, múzami štědře obdařená osobnost, která co dělá, dělá dobře. Teď například úžasně zpívá na svém albu Let Them Talk.

Hugh Laurie v německé talk show Wetten Dass? foto: Reuters

Umí hrát na klavír, na kytaru, na bicí, na harmoniku a na saxofon. Magazin Life ho před pěti lety označil za nejvšestranněji nadaného muže všech dob. Publikum jej ovšem oceňuje především jako skvělého herce. Koneckonců jeho filmografie čítá kolem sedmdesáti titulů, je držitelem nejrůznějších prestižních cen jako nejlepší herec a v roce 2007 jej královna Alžběta II. vyznamenala Řádem britského impéria za jeho přínos dramatu.

Z archeologa hercem

Přesto všechno Hugh Laurie nedělá dojem šťastného muže poletujícího na obláčku popularity. Trpí vážnou klinickou depresí, proto asi tak věrohodně ztvárnil postavu geniálního diagnostika, jinak ovšem všemi možnými můrami stíhaného lékaře Georga House ve stejnojmenném televizním seriálu.

Laurieho životopis je vrstevnatý: James Hugh Calum Laurie (1959) vyrůstal v Oxfordu, navštěvoval prestižní přípravnou školu Dragon School, později Eton a na Selwyn College v Cambridgi vystudoval archeologii a antropologii. Sportoval, ale onemocněl infekční mononukleózou, a tak své zájmy musel přehodnotit: uspěl v univerzitním divadelním spolku Cambridge Footlights, líhni mnoha populárních britských komiků, a tím odstartoval svůj herecký úděl.

Jeho kariéra se skládá z permanentního hledání. Skrývá se v něm nejspíš i někdejší zklamání otce lékaře a zlatého olympionika ve veslování, že syn nešel stejnou cestou (až snad jeho perfektní pojetí doktora House by bylo otce mohlo smířit se synem hercem).

Hugh Laurie tak jak ho všichni znají, jako Dr. House

Hugh Laurie se výrazně projevuje v různých oborech, mimo jiné také jako spisovatel. Ve svém prvním románu The Gun Selle, který byl hned bestsellerem, se s humorem strefoval do žánrového stylu thrilleru, pracoval na scénáři k jeho filmové verzi a také na svém druhém románu The Paper Soldier.

Své stresy však možná nejraději utápí v muzice. Hudební talent projevil už mnohokrát i v seriálech, hostoval v Saturday Night Life, v pořadu Inside the Actors studio kanálu Bravo! zazpíval a zahrál na klavír jednu ze svých vlastních písní Mystery a působí jako zpěvák a hráč na klávesy v losangeleské rockové skupině Band From TV.

Album Let Them Talk prozrazuje Laurieho mimořádný cit pro odstínění různých stylů, jeho vnímání muziky jako komplexního zážitku, v němž zpěvákův hlas – nikterak barevný, hladký nebo snad "kulatý", naopak, spíše skřípavě naléhavý – je nevtíravě nositelem nálady kapely.

Léčba hudbou

Hugh Laurie: Let Them Talk
Warner Music, 2011, 58:01

Hugh Laurie prozrazuje na bluesové desce své hudební lásky a vzory a hodně je cituje. Odborníci rozeberou skladbu po skladbě, ocení, jak tu prosakuje neworleanský duch a že se dřevní bluesová forma v Hughově pojetí "mísí jak se zárodečným jazzem, tak se všemi ostatními přísadami louisianského hudebního gumba". Mezi uplatněnými tituly jsou coververze například morytátu St. James Infirmary nebo spirituál Battle Of Jericho či starý černošský song Police Dog Blues.

I laici si neobyčejně příjemné a zvukově dokonalé písně poslechnou s nejjednodušším potěšením, zavřou oči a nejspíš si cédéčko hned pustí znovu od začátku.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat