Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeskynní labyrint na Jesenicku rozezní česko-irský koncert

Kultura

  12:30
SUPÍKOVICE - V jeskynním labyrintu Na Špičáku se představí česká houslistka a zpěvačka Daniela Škutová, irský kytarista a zpěvák Rowan Kilduff a český bubeník Marek Letocha.

Hudební trio Sonic Halo foto: sonichalo.wordpress.com

Jeskyně Na Špičáku na Jesenicku, která je nejstarším doloženým jeskynním komplexem v Česku, čeká v sobotu jeden z nejvýznamnějších koncertů. Její prostory obsadí v rámci mezinárodního hudebního festivalu Cave beat česko-irské trio Sonic Halo. Útrobami jeskynního komplexu bude rocková hudba znít za svitu desítek svíček.

Kapacita jsou tři desítky posluchačů. Organizátoři však počítají s tím, že koncert bude vyprodán, a jsou připraveni po půlhodinové přestávce hudební představení zopakovat, řekla správkyně jeskyně Evelýna Vozábalová. "Lidé se mohou těšit na soul říznutý blues a chybět nebude ani alternativní rock a world music styly. Zaznít by mělo 12 skladeb v češtině a angličtině," uvedla.

Trio Sonic Halo tvoří česká houslistka a zpěvačka Daniela Škutová, irský kytarista a zpěvák Rowan Kilduff a český bubeník Marek Letocha. Mezi hosty se objeví například ještě Zdeněk Vilímek, který hraje na nástroje australských domorodců didgeridoo, a Aleš Řezáč, jenž bude hrát na foukací harmoniku.

Zážitek v osmi stupních

"Je to nejvýznamnější koncert u nás. Jde o řadu hudebních benefičních koncertních poutí, festival navazuje na loňskou akci s názvem Didgeridoo v jeskyni," doplnila Vozábalová.

Koncerty se odehrávají v Dómu naděje. Milovníci hudby se přitom musejí dobře obléci, protože teplota tam dosahuje osmi stupňů Celsia. První koncert se v jeskyni Na Špičáku odehrál před 18 lety, tradici tehdy odstartovaly vystoupením na flétny děti ze základní umělecké školy ze Zlatých Hor. Od té doby se už v jeskyni vystřídala řada hudebníků. Letos si mohli v tamních útrobách lidé poslechnout například jesenický smíšený pěvecký sbor a komorní sbor Florian.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat