Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ježkova hudba je od Nového roku volná. I Vančurovy texty

Evropa

  7:00
PRAHA - Hudební dílo Jaroslava Ježka nebo literární dílo spisovatele Vladislava Vančury a některých dalších autorů se smějí od Nového roku volně hrát, kopírovat nebo předčítat.

Partitura Jaroslava Ježka foto: Národní muzeum

Tak jako každým rokem i letos od 1. ledna zanikla podle zákona majetková práva k dílům těch autorů, kteří zemřeli před 70 lety. Oslovení nakladatelé se však shodují, že tato díla většinou už nepatří k prodejně nejatraktivnějším.

"Díla, která jsou volná, většinou velký prodejní potenciál nemají," reagoval Marek Pečenka z nakladatelství Dokořán. Zájem konkrétně o Vančuru je podle tohoto nakladatelství průměrný. Loni vydalo Rozmarné léto v nákladu 2000 kusů a další už neplánuje.

Ježkova hudba chráněna není, texty V+W však ano

Sedmdesátiletá ochranná lhůta autorských práv, která platí pro většinu zemí Evropské unie, uplynula také u spisovatele Daniila Charmse, Bruna Schulze, Roberta Musila, malíře Granta Wooda a u hudebního díla skladatele Ježka.

Právě u něho je však dílo volné pouze z hlediska hudebního, nikoli textového. "V případě, že někdo užije čistě hudebních děl vytvořených panem Ježkem v pozměněné (dodatečně) upravené podobě, není nutno získat k těmto úpravám souhlas nositelů práv (autora, dědice či nakladatele) a uživatel nemusí žádat OSA o licenci k užití takového díla spojené s platbou autorských poplatků," řekl Tomáš Drtina z Ochranného svazu autorského.

U děl, která obsahují "volnou" hudební složku Ježkova díla ve spojení s texty jiných autorů, kteří stále podléhají autorské ochraně, například Voskovce a Wericha, je podle něj nutné žádat OSA u udělení licence k užití těchto chráněných děl.

Pirátská strana považuje sedmdesátiletou ochranu práv za nepřiměřeně dlouhou a prosazuje její zkrácení na dobu kolem 10 let od vydání díla. Jiří Srstka z agentury Dilia však upozornil, že ochrana autorských práv je ochranou vlastnictví jako každého jiného.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!