Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel člen skupiny Spirituál kvintet Jiří Cerha, bylo mu 78 let

Jiří Cerha foto: ČTK

Ve věku 78 let zemřel v úterý zpěvák, skladatel a pedagog Jiří Cerha. Byl členem skupiny Spirituál kvintet, která o jeho úmrtí informovala. Zemřel třináct dní poté, kdy tato nejstarší československá folková skupina zakončila svoji šedesátiletou kariéru.
  9:03aktualizováno  9:43

„Se zármutkem jsme přijali zprávu, že včera ve večerních hodinách odešel do muzikantského nebe Jirka Cerha řečený Cidla,“ napsali ve středu ráno členové skupiny na Facebooku.

Hudební skladatel se zabýval především scénickou hudbou a zhudebňováním klasických literárních a dramatických děl světové literatury, například Shakespearových Sonetů. Komponování a zpěv vyučoval na pražské konzervatoři.

Napsal také řadu písní pro Divadlo Semafor, Realistické divadlo v Praze a pro Divadlo v Příbrami. S Petrem Skoumalem účinkoval i na albu Kdyby prase mělo křídla.

Cerha se narodil 10. června 1943 v Praze. Hudební vzdělání získal na pražské Lidové škole umění v oboru skladba a aranžování, byl žákem Harryho Macourka a Věroslava Neumanna.

Ve skupině Spirituál kvintet, jejímž členem se stal v roce 2000, působil barytonista Cerha především jako zpěvák. Po šedesáti letech na scéně se Spirituál kvintet se svými fanoušky rozloučil posledním odehraným koncertem 13. října tohoto roku v pražské Lucerně. Z původní sestavy ve skupině zůstal jen její zakladatel Jiří Tichota. Loni v dubnu zemřel ve věku 82 let zpěvák a kontrabasista skupiny Dušan Vančura.

Autorsky je Cerha spjatý především s vokálním souborem C&K Vocal, který založil v roce 1970 společně s Ladislavem Kantorem. Cerha v něm měl skladatelský podíl a byl významnou osobností jako interpret.

V roce 1974 natočil C&K Vocal LP desku Generace, která byla ovšem vydána až o tři roky později. V roce 1977 získal C&K Vocal Cenu Melodie. „Na úhoru české scény se snažili přicházet s hudbou inteligentní, v podstatě artrockovou,“ uvedl hudební publicista Ondřej Bezr.

Spirituál kvintet končí. Těch šedesát let bylo nejlepších, říká kapelník

Skupina C&K Vocal prošla v osmdesátých letech množstvím zákazů vystupování od tehdejšího komunistického režimu. Od roku 1990 se musela kapela obejít bez Ladislava Kantora, který se stal poradcem prezidenta Václava Havla. Skupina získala angažmá v pražském Divadle Labyrint, kde byl od roku 1991 Cerha sedm let hudebním dramaturgem. Vedoucím C&K Vocalu byl od roku 1988. V rozhovoru pro Právo Cerha nedávno uvedl, že plánuje dopsat o C&K Vocalu knihu.

3. března 2020

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...