Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jiří Stivín odmítl vystoupit na děkovném koncertu pro Klause

Kultura

  16:00
PRAHA - Jazzman a flétnista Jiří Stivín odmítl se svým kvartetem vystoupit na neveřejném koncertu pro Václava Klause, který se zřejmě bude nazývat Díky nejen za jazz, pane prezidente. Uskutečnit se má 3. března na Pražském hradě.

Hudebník Jiří Stivín foto: archiv LN - Hynek Glos

Jiří Stivín nesouhlasí s Klausovými postoji z poslední doby, například s jeho názory na exprezidenta Václava Havla nebo s vyhlášením amnestie. "Připadají mi úplně neadekvátní prezidentskému úřadu, pod to se já zkrátka nepodepíšu. To by vypadalo, že s tím souhlasím," řekl Stivín.

Podle něj mělo původně jít o závěrečný koncert volného cyklu Jazz na Hradě. "Včera mi bylo řečeno, že to je koncert pro pana Klause jako poděkování za vše. S tím já ale nesouhlasím," uvedl Stivín, který v rámci cyklu v minulosti několikrát vystoupil.

Klaus minulý týden v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy označil svého předchůdce Havla za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. Později uvedl, že se se za svá slova nestydí, považuje je za správná a pravdivá.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Po Havlově předloňském úmrtí přitom Klaus význam svého předchůdce ocenil. Později se vůči němu začal opět vymezovat.

Viklický s názvem koncertu problém nemá

Děkovný koncert pro Klause by se měl s hodinovým zpožděním zřejmě objevit i v České televizi. Měla by na něm zazpívat například zpěvačka Lucie Bílá nebo jazzový pianista Emil Viklický. "Byl jsem osloven, abych se 3. března podílel na závěrečném cyklu Jazz na Hradě, jehož jsem byl v minulosti častým hostem. Dozvěděl jsem se oficiální název tohoto večera Díky nejen za jazz, pane prezidente a hrát budu," řekl pianista Emil Viklický.

Problém však vidí ve zvažovaném televizním přenosu. "Vystoupíme společně se saxofonistou Jaroslavem Jakubovičem, trumpetistou Miroslavem Hloucalem, Josefem Fečem na basu a Tomášem Hobzekem u bicích. Ovšem v tom případě budu rozhodně požadovat řádnou smlouvu s Českou televizí," dodal.

Poslední 90. koncert tradičního cyklu Jazz na Hradě se odehrál v pondělí 18. února ve Španělském sále Pražského radu. Vystoupili zde kontrabasista Miroslav Vitouš, saxofonista Jan Garbarek a bubeník a perkusista Trilok Gurtu. Klaus přehlídku založil před devíti lety. První jazzový koncert se z jeho iniciativy uskutečnil v únoru 2004 a připomněl 25 let od úmrtí kontrabasisty Luďka Hulana. Prezident se do značné míry spolupodílel i na jeho dramaturgii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!