Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Suchý oslaví osmdesátiny swingem

Kultura

  17:22
PRAHA - Plnou hlavu plánů a spoustu práce má principál pražského Divadla Semafor Jiří Suchý, který začátkem října oslaví osmdesátiny. Právě připravuje swingový muzikál Hodiny jdou pozpátku, jehož premiérou tato scéna na podzim vstoupí do 54. sezony. Čtyři předpremiérová představení se však uskuteční už koncem června. Dnes byl Suchý hostem nakladatelství Galén, které k jeho jubileu vydalo dárkový komplet.

Jitka Molavcová a Jiří Suchý - nerozlučná dvojice divadla Semafor foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Má název Jiří Suchý 80 a skládá se z dvojice knih. Jednak souborného vydání všech Suchého vzpomínkových textů (Od Reduty k Semaforu), Tak nějak to bylo, Inventura) a dále knižních rozhovorů nazvaných Fenomén Jiří Suchý, které s tímto textařem, zpěvákem, hercem, hudebníkem, výtvarníkem a režisérem vedl publicista Karel Hvížďala.

Součástí kompletu je dárkové CD: Bonus 2011 Jitky Molavcové&Jiřího Suchého, který nebude v běžné distribuci. Obsahuje slavné "a capella" přídavky této populární dvojice.

"Když jsem po roce 1985 dělal Dálkový výslech s Václavem Havlem a pak začal s Pavlem Landovským pracovat na Soukromé vzpoře, uvědomil jsem si, že dalším vhodným představitelem malých scén je Jiří Suchý. K realizaci však došlo až začátkem roku 1990," řekl Hvížďala, který o dvacet let později dodal ke svazku s názvem Povídání rozhovor nazvaný Divadlo stále miluju. Se Suchým se mu pracovalo dobře, jen někde ho v textu opravil, když se střídá hovorový jazyk se spisovným. Nejtěžší prý bylo, aby se někde neopakoval.

Průvodce pražskými tingl-tangly a kabarety

"Už si nevzpomínám, co všechno jsem na sebe prozradil, budu si to muset přečíst, ale všechno, co jsem řekl, je pravda," komentoval to Suchý. Podle Hvížďaly jde i o průvodce pražskými tingl-tangly a kabarety od roku 1918.

Na své si přijdou milovníci Jana Wericha, protože i na toho Suchý hodně vzpomíná.

"Děj připravované inscenace, v pořadí už deváté, kterou máme v repertoáru, začíná na Silvestra 1937 a končí 6. ledna 1938. Odehrává se v baru Honolulu, kde se lidé snaží přijít na jiné myšlenky a zapomenout na tíhu doby," prozradil Suchý, který je i režisérem.

Hraje dekadentního básníka Jana Vladivoje Vinohradského, zatímco Jitka Molavcová ztvární zoologickou zahradnici Žanetu Borskou, rozenou Špičatou. Suchý napsal kromě libreta a textů písní i hudbu, která zazní v podání sedmičlenného orchestru.

"Kromě swingu zabrousí do opery a také country," dodal Suchý a upozornil, že vzhledem k letním vedrům a s nimi souvisejícímu odlivu diváků zlevnili v Semaforu na červen vstupné na pouhou stokorunu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!