Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Zázračné dítě' Bonamassa si veze 20 kytar

Kultura

  16:30
Blues-rockový kytarista a zpěvák Joe Bonamassa, kterého v roce 2010čtenáři časopisu Guitar Player zvolili Nejlepším kytaristou světa, vystoupí příští týden v pražské Tipsport Areně.

Kytarista a zpěvák Joe Bonamassa foto: Reprofoto

Fenomenální hudebník Joe Bonamassa se na pražském vystoupení 28. února představí s 20 různými kytarami. K nejunikátnějším nástrojům, na které na turné hraje, patří prototyp Gibson Les Paul „Bonabird“ – kytara typu Les Paul s hlavou ve stylu modelu Gibson Firebird. Další zajímavou kytarou je Gibson Hotel California SG se dvěma krky nebo Gibson Korina Flying V z roku 1981.

S Bonamassou cestuje kromě tříčlenné kapely osm členů technického doprovodu. Jejich hlavní starostí je během turné naladění všech kytar a čištění.

V deseti letech předskakoval B. B. Kingovi

Joe Bonamassa pochází z New Hartfordu ve státě New York. V prostředí muzikantské rodiny se brzy začal projevovat jako zázračné dítě. Když mu bylo 10, předskakoval B. B. Kingovi, a o dva roky později pravidelně koncertoval s mnoha hudebními osobnostmi – Buddym Guyem, Johnem Lee Hookerem, Joe Cockerem nebo Los Lobos. Brzy poté Bonamassa vytvořil kapelu Bloodline, jejíž členy byli synové slavných hudebníků: Waylon Kriger (syn Robbyho Kriegera z The Doors), Erin Davis (syn Milese Davise) a Berry Oakley, Jr. (syn baskytaristy z Allman Brothers). V roce 2000 vydal první sólové album A New Day Yesterday. Od té doby  vydal další 10 sólových desek, řadů záznamů živých koncertů, včetně vyprodaného vystoupení v Royal Albert Hall spolu s Ericem Claptonem a Paulem Jonesem.

Joe Bonamassa, který je i přes svůj relativně mladý věk považován za jednoho z nejlepších současných hráčů na tento nástroj, slibuje podle pořadatelů minimálně dvouhodinový koncert, kdy představí své zatím poslední sólové album Dust Bowl, ale především velkou rockovou show a zábavu.

Na pódiu Bonamassu doprovodí Tal Bergman – bubny, Rick Melick – klávesy, zpěv a Carmine Rojas – baskytara. Prostor Tipsport Areny bude upraven na „komorní“ verzi podobně jako u červnového vystoupení Jeffa Becka, která umožní bližší kontakt s kapelou.

Autor: