Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Joe Cocker provedl brněnské publikum svou kariérou plnou hitů

Kultura

  22:51
BRNO - Bez laciných gest a prakticky beze slov mezi písněmi dnes britský zpěvák Joe Cocker provedl brněnské publikum svou více než čtyřicetiletou kariérou plnou hitů. Zpěváka obklopila osmičlenná kapela oblečená v černém, mezi jednotlivými písněmi se scéna vždy ponořila do tmy.

Britský zpěvák a skladatel Joe Cocker vystoupil 7. října na koncertě v Brně. foto: ČTK

Když se znovu rozsvítila světla, většinou publikum hned rozeznalo první tóny některé známé Cockerovy písně na pomezí rocku, popu, soulu a blues.

Hala Vodova s kapacitou asi 5000 míst dnes praskala ve švech. Po předskokanovi Tomáši Klusovi nechal Cocker publikum chvíli čekat a kolem 20:45 kapela spustila skladbu Get On z nové desky Hard Knocks, jež dala název také aktuálnímu Cockerovu turné. Postupně následovaly hity The Letter, When the Night Comes, Summer in the City, N'Oubliez Jamais nebo nová balada Unforgiven. Atmosféru koncertu dokreslovaly proměnlivé projekce na pozadí scény.

Publikum ocenilo potleskem slavnou baladu You Are So Beautiful i titulní skladbu novinkové desky. Do repertoáru The Beatles si Cocker sáhl pro píseň Come Together. Citlivé coververze jsou Cockerova specialita. Dnes nechyběly ani skladby Unchain My Heart a You Can Leave Your Hat On, které původně zpívali Ray Charles, respektive Randy Newman.

Britský zpěvák a skladatel Joe Cocker vystoupil 7. října na koncertě v Brně.

Bouřlivé finále koncertu obstarala další píseň od The Beatles - With a Little Help from My Friends. Stejnou skladbou v osobitém podání Cocker kdysi uhranul publikum na bájném festivalu Woodstock. U repertoáru slavné liverpoolské čtveřice Cocker zůstal i v přídavcích. Vybral si píseň She Came in Through the Bathroom Window. Koncert trval více než hodinu a půl.

Osm lednic a 200 kilo ledu
Cockerovy požadavky na produkci a zázemí se nijak nevymykaly standardu, který je běžný u velkých rockových show. Zpěvák si přivezl vlastní techniku i catering. Od brněnských pořadatelů si objednal jen osm velkých lednic, 200 kilo ledu v mrazácích a jídelnu pro padesátku lidí.

Nová deska Hard Knocks vyšla 1. října. Zpěvák ji propaguje na evropském turné. Do Brna přijel z Varšavy, pokračuje do Paříže, Bruselu, Amsterdamu a dalších metropolí. Cocker v Česku naposledy zpíval v prosinci 2007, kdy téměř zaplnil Sazka Arenu v Praze. V brněnském Rondu si jej v roce 2000 poslechlo asi 8000 lidí. Nedlouho po nynějším brněnském vystoupení zavítá Cocker také do Prahy. Zazpívá 18. listopadu v O2 areně.

Joe Cocker se narodil 20. května 1944 jako John Robert Cocker v Sheffieldu. S hudbou začínal jako bubeník. První vrchol popularity zažil Cocker jako zpěvák s nezaměnitelným chraplavým hlasem v roce 1969 po vystoupení na Woodstocku. Poté prožil divoké období, kdy holdoval alkoholu i drogám. Za svou dlouhou kariéru stihl vydat řadu dobře přijatých studiových i koncertních nahrávek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!