Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Každý člověk je někdy vtipný, někdy dojemný a někdy směšný. Takový je život, říkával Josef Abrhám

Josef Abrhám | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Josef Abrhám si mimo jiné zahrál také ve filmovém přepisu Havlova Odcházení hlavní roli kancléře Riegra, který opouští vysokou politiku. Svého režiséra i autora si pochvaloval, a říkal o něm, že je dobrý psycholog a nedělá chyby. Server Lidovky.cz přináší archivní rozhovor, který vznikal během natáčení filmu.

Ve věku 82 let zemřel Josef Abrhám, hvězda seriálu Nemocnice na kraji města či komedie Vrchní, prchni!

Lidovky.cz: Pan prezident prý pracuje velmi rychle a nelpí na opakování záběrů. Jaký je podle vás režisér, kam byste ho zařadil a ke komu přirovnal?
Má opravdu mimořádný dar. Někteří režiséři z obavy nebo z maximalismu chtějí klapku vícekrát. A někdy i zbytečně, protože se kolikrát ukáže, že rozdíl je minimální. Pan prezident má v tomto směru obdivuhodný radar a pozná, že scéna vyšla dobře, a tak je zbytečné něco zkoušet. Maximálně se to ještě sjede jednou technicky, třeba kvůli kazům v materiálu. A pak, nezapomínejme, že Václav Havel má za sebou dlouhou praxi u Alfréda Radoka, u Jana Grossmana.

Mně jeho přístup velmi vyhovuje, dobře si pamatuji Radokovy režie, cítím tam nějaké spojení. Přesně a klidně dokáže interpretovat svůj text a vést herce a co je velmi příjemné, když se mu něco líbí, upřímně se baví a směje. Když se mu to nelíbí, změní to, ale nikdy není konfliktní - je dobrý psycholog. Nedělá chyby.

Josef Abrhám v seriálu Malý pitaval z velkého města (1982)

Lidovky.cz: Odcházení není zdaleka vaše první setkání s dramatikou Václava Havla, hrál jste v Audienci, v Žebrácké opeře. Vždyť vy jste vlastně havlovský herec.
To bych si o sobě netroufl říct. Audience byla založená na anekdotě, na směšnosti dané situace, havlovský jen ten motiv. Žebrácká opera je napsaná podle předlohy. Neřekl bych, že tyto dva texty jsou vysloveně typické pro Havlův styl.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat