Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kukura se objeví na jevišti i jako loutka

Kultura

  16:43
PRAHA - Populární slovenský herec Juraj Kukura se objeví v novince pražského Činoherního klubu, jejíž název nese jeho příjmení. Hru, která je jakýmsi bilančním monologem, napsal režisér Martin Čičvák.

Herec Juraj Kukura foto: ČTK

Premiéru bude mít hra Kukura 4. a 10. listopadu. Vedle Kukury se v inscenaci objeví alternujíci Jan Hájek či Matěj Dadák, v dalších rolích pak Veronika Žilková a Lenka Skopalová. Důležitým účinkujícím je také loutka starého Juraje Kukury v životní velikosti, kterou navrhl Ivan Martinka. Loutka má mimické obočí, pohyblivé oči a na jevišti jako by skutečně žila. Jako osamělý stařec na vozíčku v krajině nikoho rozehrává v závěru inscenace škálu emocí.

Juraj Kukura a jeho loutka

Principál divadla a režisér čekají v úvodu představení na příchod herečky, která se má konečně vyjádřit, jestli přijme nabídnutou roli Médey. Principál hovoří a nevědomky tak zasvěcuje svého mladšího kolegu.

Podle dramaturgie jde o hru, která vypovídá o boji o divadlo, o zachování divadelnosti a prestiže divadla. "Je to výpověď o současném stavu společnosti, shodou okolností se jmenuje Kukura, ale může ji hrát kdokoliv jiný," poznamenal ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Kukura není Kukura

Podle Kukury je tato hra o selhání kapitalismu, jeho vlivu na kulturu a tlaku na umělce, kteří jsou obětí komercionalizace. "Postava, kterou jsem, však se mnou nemá nic společného, i když se jmenuje jako já," řekl Kukura.

Čičvák hru napsal současně pro Činoherní klub a bratislavskou Arénu, jejímž je Kukura ředitelem. Tam už měla premiéru, ale Kukura v ní nevystupuje.

Populární slovenský herec Juraj Kukura účinkoval od poloviny 60. let ve třech desítkách filmů, ve 130 televizních snímcích a inscenacích a v téměř čtyřech desítkách seriálů. Od roku 2002 stojí v čele bratislavského Divadla Aréna, kde se proslavil v inscenacích Koza aneb Kdo je Sylvie? a Rodinná slavnost, které se uvádějí i v Činoherním klubu. Žije střídavě v Bratislavě, Praze a Hamburku, kam v polovině 80. let emigroval.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!