Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně se znovu otevírá Kabinet múz

Kultura

  8:00
BRNO - V Brně znovu procitá tradiční kulturní prostor Kabinet múz, který v posledních letech nebyl přístupný veřejnosti.

Petr Váša a Ty syčáci vystoupí v Kabinetu múz 18. dubna. foto: archiv LN - Miroslav Rendl

V divadelním sále a kavárně v Sukově ulici prožilo několik sezon HaDivadlo a později také Divadlo v 7 a půl. Noví provozovatelé v březnu otevřeli kavárnu, v dubnu začnou s pravidelným kulturním programem.

"Chceme navázat na to, jak to zde kdysi fungovalo," říká Simona Petrů z občanského sdružení, jež Kabinet múz nyní provozuje. Plánujeme, koncerty, výstavy, autorská čtení. Budou zde i divadelní produkce, ale ne stálý soubor." 

Kabinet múz

HaDivadlo v Kabinetu múz sídlilo v letech 1991 až 2003 a hrávalo tam například své kultovní inscenace Lidská tragikomedie a Hvězdy na vrbě. Po stěhování HaDivadla do větších prostor v Alfa pasáži se kabinet uvolnil pro nezávislé Divadlo v 7 a půl. Vydrželo tam do konce roku 2006, kdy dostalo výpověď kvůli dluhům na nájemném.Dům s Kabinetem múz patřil v minulosti České spořitelně, která jej později prodala soukromému majiteli. V posledních letech využívala Janáčkova akademie múzických umění kabinet jako zkušebnu. Veřejnosti se neotevíral. Akademie si však staví novou budovu v Orlí ulici, a tak ztratila o prostor zájem. Občanské sdružení má nyní kabinet v pronájmu od majitele domu.

Dnes se v Kabinetu múz koná první z řady tanečních a hudebních večerů, plánovaných vždy na poslední den v měsíci. V dubnu pořadatelé připravují také koncert Petra Váši a poskytnou zázemí festivalu divadelních vysokých škol Setkání/Encounter a přehlídce Multiplace Brno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!