Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kam na Silvestra za kulturou? Speciální program nabízejí kina i kluby

Kultura

  6:00
PRAHA - Pražské jazzové kluby, koncertní sály, vybraná kina i divadla chystají na poslední den v roce nejrůznější akce. Hrát budou některá divadla, například ABC či Na Fidlovačce, která vsadila většinou na komický repertoár, Česká filharmonie má na programu Mimořádnou silvestrovskou generální zkoušku.

Z filmu Grandhotel Budapešť foto: Reprofoto

KINO

Zatímco multiplexy odehrají poslední filmy kolem 14. hodiny, žižkovské kino Aero chystá hned tři večerní projekce. Od 16.00 se bude promítat úspěšná komedie Grandhotelu Budapešť, v 18.00 budou následovat Divoké historky a večer se přidá ještě speciální silvestrovská předpremiéra černé komedie Birdman od Alejandra Gonzáleze Iñárritu, která byla nedávno vyhlášená favoritem na Zlaté glóby. Na každého diváka kromě toho čeká zahřívací welcome drink, a kdo přijde na večerní předpremiéru, dostane navíc i dárek. Vstupné je 110,- na každý film.

Z filmu Divoké historky

Multikulturní prostor Podnik, který vyrostl v budově bývalých dopravních podniků u stanice metra Vltavská, bude v rámci akce nazvané ANTISilvestr od 23.00 pouštět dokument Velká noc. Film režiséra Petra Hátleho zobrazuje noční život současné české metropole, mapuje polosvět pražských heren, nóbl klubů, laciných hospod, narkotických tripů i pouličního sexuálního byznysu. Výrazně stylizovaná filmová koláž získala hlavní cenu na loňském Mezinárodním filmovém festivalu dokumentů v Jihlavě.
Vstup je zdarma.

DIVADLO

V silvestrovské divadelní nabídce převažují komedie. Divadlo ABC uvede odpoledne i večer nekorektní politickou frašku Davida Mameta nazvanou Listopad s Michalem Dlouhým v hlavní roli, v Rokoku bude mít dvě reprízy situační veselohra Burundaga. Divadlo Na Zábradlí připravilo autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel a Divadlo v Dlouhé rodinné představení O líné babičce. Divadlo Studio Dva slibuje odpolední a večerní reprízu komedie Sex pro pokročilé, v níž excelují Karel Roden a Jana Krausová.

Marie Spurná jako Olga Havlová v inscenaci Velvet Havel v Divadle Na zábradlí

Divadlo na Fidlovačce zařadilo od 14:00 a 17:30 inscenaci britské komedie Až naprší a uschne s Eliškou Balzerovou. Divadlo na Jezerce uvede dvě reprízy nestárnoucí Charleyovy tety s Radkem Holubem v titulní roli. Agentura Harlekýn připravila na silvestrovské odpoledne a podvečer na jeviště Divadla Bez zábradlí tři komické „skoro detektivky“ z Paříže nazvané Turecká kavárna. Divadlo Kalich rozpumpuje silvestrovské publikum od 17:00 hodin muzikálem Horečka sobotní noci, zatímco Divadlo Komedie uvede už odpoledne a pak večer komedii o mužích nejen pro ženy nazvanou Testosteron. Hrát bude i Divadlo Radka Brzobohatého, které uvede muzikál Frida Kahlo - Kabaret života inspirovaný životem slavné malířky se Světlanou Nálepkovou v titulní roli a vpodvečer komedii Postaven(i)í mimo hru. Divadlo U hasičů uvede komedii Ivana Vyskočila Příběh jednoho hradu.

Opona se v poslední den v roce otevře i na scénách Národního divadla. Historická budova nabídne odpoledne Čajkovského balet Louskáček a Stavovské divadlo Ostrovského Les s Ivou Janžurovou a Igorem Orozovičem v hlavních rolích. Nová scéna ožije podvečerním představením Laterny magiky Legendy magické Prahy.

Státní opera připravuje tradiční speciál - Straussovu operu Die Fledermaus (Netopýr) doplněnou možností strávit tu celou silvestrovskou noc s hudbou, úsměvem, občerstvením a šarmem operetních melodií doplněnou možností zatančit si na pódiu. Vstupenky od 4500 do 8400 Kč.

HUDBA

Koncerty spojené se silvestrovským večírkem chystají jazzové i rockové kluby.

V Aghartě vystoupí Agharta Band s Imranem Musou Zangim, hrát se bude ve složení: Ondřej Kabrna – klavír, el piano, Hammond, Adam Tvrdý – kytara, Vít Švec – kontrabas, Michal Hejna – bicí nástroje, Imran Musa Zangi – perkuse. Vstupné 1000 Kč zahrnuje půlnoční přípitek (sekt 0,375 l) a rezervaci místa. Živá hudba bude hrát od 21. do 1:30, bar bude otevřen od 19 do 3 hodin ráno.

Jazz Club Ungelt nabídne na Silvestra Special New Year´s Eve, na kterém zahraje legendární česká bluesová legenda, kytarista Luboš Andršt a jeho Blues Band. Kapela se představí se zpěvákem a hráčem na klávesy Janem Holečkem. Speciální silvestrovský koncert začne ve 21.30 a potrvá do 1:30 s půlnoční přestávkou a možností návštěvy Staroměstského náměstí. Cena je 700,- Kč, zahrnuje přípitek a malé občerstvení. 

Také nejstarší pražský jazzový klub Reduta letos připravil tradiční Silvestrovskou oslavu.  O náladu večera se bude starat bluesová kapela Masters of Blues, s níž vystoupí také duo Hot Sisters. Cena v den akce je 1190 Kč, zahrnuje welcome drink, tříchodové menu, alkoho i nealko nápoje. Klub bude od osmé hodiny večerní, živá hudba od 21.00 až do druhé hodiny ranní.

S Redutou sousedící Rock Café chystá celovečerní program od 19.00, vystoupí tu The Chancers, Carlos & His Coyotes, Flaming Cocks, The Agony + Djs. Vstupné na místě 250,-.

The Chancers vystoupí na Silvestra v Rock Café.

Excelent silvestr night čeká návštěvníky Paláce Akropolis. Od 20:30 ve Velkém sále budou na Excelent stage vystupovat: Ohm Square special DJ set (Jan2, Charlie One + perkusionista), Hector Lopéz (SPA) House of Samba (special live drum show by Miloš Vacík & Tam Tam Batucada drummers feat DJ Mr. Funky Machine), DJ Loutka, Hive5Live a Bazooka Joe. Funk stage neboli divadelní bar budou okupovat místní djs: Cabaret Manana (Orisha & Pocoloco), Goldstar, Cashmeer, Skywalker a Mr.Ultrafino.
Vstup 350,– do půlnoci, poté 300,– , VIP vstup 1250,–, dívky do půlnoci vstup zdarma. Klub otevřen do 8:00.  

Autor: