Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kameraman Smutný převzal cenu prezidenta karlovarského festivalu

Kultura

  19:37
Karlovy Vary - Cenu prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech sobotu dostal kameraman Vladimír Smutný. Držitel sedmi Českých lvů za nejlepší kameru pracoval na oscarovém Koljovi nebo na filmech Smrt krásných srnců, Tmavomodrý svět a Tobruk. K jeho poslední práci patří připravovaný snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče natáčený černobíle.

Vladimír smutný převzal ocenění za mimořádný přínos českému filmu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Závěr festivalu ve Varech: Křišťálový glóbus získalo bulharsko-řecké drama Otec

„Za 40 let u filmu člověk obrázků udělá takových 30 tisíc a byl by to sakra špatnej kameraman, kdyby se z toho nevybral dobrý,“ komentoval sestřih z jeho snímků uvedený při ceremoniálu. „Kameraman patří za kameru, před plátno patří výjimečně a jsem rád, že pan Bartoška mi to umožnil, tu cenu není lehké získat jako kameraman. Já si jí vážím a ona váží také,“ řekl se soškou v ruce.

Ikonickou sošku předal Smutnému prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška.
Americká herečka Patricia Clarksonová ve Varech převzala Křišťálový glóbus.

Festival v minulých dnech uvedl k poctě laureáta film podle jeho výběru, Smutný zvolil snímek Zánik samoty Berhof, který podle jeho slov patří k jeho nejoblíbenějším.

Drama natočené v roce 1983 z česko-německo-polského pohraničí těsně po konci války režíroval Jiří Svoboda. Smutný při něm využil řadu obrazových technik. „Je to film, který jsme natočili v osvětlení petrolejových lamp. Musím říct, že herci toho museli tenkrát hodně vydržet, když nosili tu petrolejku a za tím zrcátkem byla žárovička a kabel měli protažený kolem těla,“ vzpomínal Smutný na natáčení.

Karlovy Vary 2019 - banner - článek

Jako kameraman se podílel na tvorbě desítek českých filmů i zahraničních projektů. Začínal v 80. letech, kdy spolupracoval především s režisérem Jiřím Svobodou na filmech Schůzka se stíny (1982), Zánik samoty Berhof (1983) nebo Skalpel, prosím (1985). S Karlem Kachyňou natočil filmy Dobré světlo (1985) nebo Smrt krásných srnců (1986), podílel se i na jeho úspěšném televizním seriálu Vlak dětství a naděje.

Později spolupracoval na filmech Zdeňka a Jana Svěrákových, včetně oscarového Kolji.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat