Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapela Pink Floyd vyhrála soudní spor s vydavatelstvím EMI

Kultura

  15:29
LONDÝN - Britská rocková skupina Pink Floyd vyhrála soudní bitvu s nahrávací společností EMI, kterou žalovala kvůli způsobu prodeje její hudby na internetu. Londýnský soud rozhodl, že EMI musí na webu prodávat konceptuální alba Pink Floyd vcelku a ne po jednotlivých skladbách.

Skupina Pink Floyd na archivním snímku. foto: ČTK

Skupina, která je s EMI už od roku 1967, žalovala firmu kvůli tomu, že prodává skladby z jejích alb jednotlivě. Pink Floyd také namítali to, jak EMI vypočítává honoráře z online prodeje.

Dva členové skupiny - první frontman Syd Barrett a klávesista Rick Wright - již nejsou mezi živými.

Soudce EMI zakázal prodávat skladby Pink Floyd jednotlivě bez svolení skupiny. EMI se ale podařilo dosáhnout toho, aby rozhodnutí o výši online honorářů zůstalo v tajnosti. Společnost musí zaplatit 40 000 liber za soudní výlohy a soudce později rozhodne o výši pokuty.

Skupina se vždy spíš vyhýbala singlům a soustředila se na alba, která obvykle tvoří soudržný celek. Platí to zejména o The Wall, ale i o jejich komerčně nejúspěšnější desce Dark Side of the Moon a dalších titulech, včetně Wish You Were Here nebo Animals.

Právník skupiny Robert Howe zdůraznil, že Pink Floyd si "chtějí ponechat uměleckou kontrolu". Stejně tak prý smlouva s EMI uvádí, že jejich "jednolitá" alba by neměla být rozdělována. Pink Floyd podepsali poslední kontrakt s EMI ještě před tím, než se na internetu objevily online obchody jako iTunes, kde si mohou zájemci kupovat jednotlivé skladby.

Proti rozdělování svých alb namítali i další umělci, včetně rockové skupiny AC/DC. Umělci také mají z prodeje jednotlivých skladeb méně peněz, než z prodeje celých alb. To je podle britských médií jeden z důvodů, proč se hudba Beatles dosud neprodává online.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat