Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kapela Portishead konečně v Praze

Kultura

  13:30
PRAHA - Legendy britského triphopu vystoupí 19. června poprvé v České republice.

Portishead foto: Charm Music

V rámci evropského turné zahraje skupina Portishead v pražské Tipsport Areně (HC Sparta) na Výstavišti v Holešovicích. „Jsme rádi, že se Portishead připojí ke jménům jako Radiohead, PJ Harvey, Tom Waits, The National nebo Morrissey, které jsme přivezli do České republiky také poprvé,“ říká Nick Hobbs z pořádající agentury Charm Music. Vstupenky jsou v prodeji od 11. března (9 hodin ráno) v síti Ticketpro a Ticketportal v cenách od 890 do 1590 Kč.

Nadžánrové výlety triphopových průkopníků

V roce 1997 odehráli Portishead jednorázovou show s newyorskou filharmonií, která je od té doby dostupná na CD, videu i DVD. O dva roky později natočili s Tomem Jonesem duet Motherless Child na zpěvákovo comebackové album Reload. Roku 2006 přispěli coververzí písně Un jour comme un autre (Requiem for Anna) na albovou poctu Sergi Gainsbourgovi Monsieur Gainsbourg Revisited.

Koncert skupiny Portishead

Portishead založili v roce 1991 zpěvačka Beth Gibbons s klávesistou a multiinstrumentalistou Geoffem Barrowem, který formaci pojmenoval po pobřežním městečku kousek od Bristolu, kde vyrůstal. V roce 1994 vydali Portishead debutové album Dummy, které se ve Velké Británii i přes nechuť členů kapely k rozhovorům v médiích setkalo až s nečekaným ohlasem – jak u posluchačů, tak i kritiků. Deska získala prestižní Mercury Music Prize a krátce po jejím vydání se třetím oficiálním členem kapely stal kytarista Adrian Utley, který album koprodukoval a také hrál ve většině skladeb.

O tři roky později vyšlo druhé, eponymní, album. Od roku 1999 se členové věnovali vlastním sólovým projektům a producentské práci. V roce 2005 se opět dali dohromady a poprvé po sedmi letech koncertovali v Bristol Academy na benefičním koncertě pro oběti tsunami v roce 2004. Třetí studiové album s lakonickým názvem Third vyšlo v dubnu 2008. Před dvěma lety Portishead zavítali na festival Pohoda ve slovenském Trenčíně, kde hráli pro 20 tisíc lidí.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...